SON DAKİKA

Türkiye’nin İlk Milli istihbarat Gemisi TCG Ufuk Suya İndi

STM ana yükleniciliğinde geliştirilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk düzenlenen tören ile Türk donanmasına katıldı. TCG Ufuk özellikleri haberimizde.

Bu haber 15 Ocak 2022 - 0:40 'de eklendi.
Abone ol

Yerli imkanlarla geliştirilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591) Deniz Kuvvetleri’nin hizmetine girdi. Bugün İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde düzenlenen tören ile TCG Ufuk, Türk donanmasına katıldı.

Test ve Eğitim Gemisi olarak inşa edilen TCG Ufuk gemisi aynı zamanda Türkiye’nin ilk milli istihbarat gemisi olarak da kullanabilecek. Gemi, yerli savunma sanayi şirketi STM’nin ana yükleniciliğinde inşa edildi. Komuta kontrol, elektronik sistemler ve test eğitim sistemi donanımları ise ASELSAN tarafından tedarik edildi. Üretime 194 firma katıldı. Geminin yerlilik oranı yüzde 70 olarak açıklandı.

STM: Ana yüklenici
İstanbul Denizcilik Tersanesi: Geminin inşa edildiği tersane
ASELSAN: Gemide yer alan görev sistemlerinin tasarım, üretim ve entegrasyonu-Radar, Muhabere, Gemi Seyir Sistemleri
HAVELSAN: ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, Gemi Veri Dağıtım Sistemi, Gemi Entegre Bilgi Sistemi, CCTV Sistemi, Mesaj İşletim Sistemi
İŞBİR: Gemide yer alan jeneratör üretimi
ANEL: Gemi elektrik sistemi altyapısının tasarlanması, tedarik, üretim ve entegrasyonu
YALTES: Entegre Platform kontrol ve izleme sistemi ve gemide yer alan konsolların tasarım ve üretimi

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591), ağır iklim ve deniz şartlarında 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecektir. Gemi 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton deplasmana ve 3,6 metre su çekimine ve 10 tonluk bir helikopter için iniş platformuna sahip.

TF-2000’in ihalesi yakında

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mavi Vatan’ın milli teknolojilerle korunması için yeni projelerin yolda olduğunu söyledi. TF-2000 Hava Savunma Muhribinin ihale sürecinin yakında başlayacağını ifade etti. Ayrıca şu ana kadar 25 ülkeye 180 adet deniz platformu ihracatı gerçekleştirdiğini açıkladı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!