SON DAKİKA

TÜRKİYE’DEN ‘KİMYASAL SİLAH’ TEPKİSİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, uluslararası basında yayınlanan Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik “Barış Pınarı Harekâtı” isimli askeri operasyonunda kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Bu haber 18 Ekim 2019 - 23:02 'de eklendi.
Abone ol

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un açıklaması şu şekilde:

“Dünkü ve bugünkü bazı uluslararası basın organlarında, ülkemizin Barış Pınarı Harekatı (BPH) kapsamında kimyasal silah kullandığına dair asılsız iddialar yer aldığı görülmüştür. Terör örgütü tarafından yapılan dezenformasyona dayanan bu alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz.

“Muhtelif vesilelerle de tarafımızca açıklandığı üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde kimyasal silah bulunmamaktadır.

“Ülkemiz, Kimyasal Silahların Geliştirilmesi, Üretilmesi, Depolanması ve Kullanımının Yasaklanması ile İmhasına İlişkin Sözleşmeye (KSS) 1997 yılından beri taraftır. Türkiye ayrıca, yayılmanın önlenmesi alanındaki tüm temel uluslararası belgelere taraf ve ihracat kontrol düzenlemelerine üyedir. Bu kapsamda tüm yükümlülüklerini yerine getirmektedir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Öte yandan, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, iddialar hakkında herhangi bir “soruşturma” başlatılmadığı ve iddiaların güvenilir olduğunun saptanmadığı bilgisini paylaşmıştır.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!