SON DAKİKA

TÜRKİYE’DEN ÇİN’E ‘AĞRI DAĞI’ TEPKİSİ

Dışişleri Bakanlığı, Çin’in korona virüs salgını nedeniyle Ermenistan’a gönderdiği yardım paketlerinde, Ağrı Dağı’na atıfta bulunduğu haberleri üzerine izahat istendiğini bildirdi.

Bu haber 12 Nisan 2020 - 17:29 'de eklendi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çin’in Ermenistan’a gönderdiği yardım paketlerindeki ‘Ağrı Dağı’ ifadesi hakkında yazılı açıklama yaptı.

Duruma ilişkin haberler üzerine Çin’in Ankara Büyükelçisi ve Çin Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunularak, izahat istendiğini belirten Aksoy, şu açıklamada bulundu:

* Çin Büyükelçisi Ermenistan’a gönderdikleri yardımların bir yerel yönetim tarafından hazırlandığını ve bir özel şirket tarafından Erivan’a ulaştırıldığını, söz konusu yerel yönetim tarafından paketlerin üzerine sadece Çince ifadeler yazıldığını ve bunlarda Ağrı Dağı’ndan bahsedilmediğini, Ağrı Dağı’na atıf yapan İngilizce ifadelerin ise sonradan eklendiğinin anlaşıldığını bildirmiştir.

* Çin Büyükelçisi halihazırda durumun araştırılmakta olduğunu ve sonucundan tarafımıza bilgi verileceğini söylemiş ve bu vesileyle Çin’in Türkiye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ifade etmiştir.

NE YAZIYORDU?

Çin’in Ermenistan’a gönderdiği yardım kutularındaki mesajda, “Dostluğumuz Ağrı Dağı’ndan daha yüksek ve Yangtze nehrinden daha uzun olsun” ifadeleri yer alıyordu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!