SON DAKİKA

TÜRKİYE’DE ÇOK CİHATCI VAR, VİZESİZ GEÇİŞ ZOR

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrası bugüne kadar Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı toplam 3 milyon 552 bin 303 kişi oldu.

Bu haber 14 Ekim 2018 - 22:41 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’ye gelenler arasında çok sayıda cihatçı olduğu iddiası farklı zamanlarda gündeme gelmişti. Bu da güvenlik sorunlarını beraberinde getiriyor.

Uçak düşürme olayı sonrası vizesiz seyahat edilebilen Rusya ile yaşanan krizde vizesiz geçiş de kaldırılmıştı. İki ülke arasında tekrar yakınlaşma kurulsa da vizesiz seyahatin önündeki engel devam ediyor.

Sendika.org’da yer alan habere göre Rus vekil Leonid Slutskiy, Türkiye’de milyonlarca mülteci bulunduğunu ve bunların arasında cihatçıların da yer aldığını ifade ediyor.

Habere göre Türkiye’de çok sayıda cihatçı bulunması vizesiz geçişin önündeki en büyük engel olarak gösteriliyor.

Rus milletvekili Slutskiy, Türkiye vatandaşlarının Rusya’ya vizesiz geçişi konusuna ilişkin “Milyonlarca mülteci varken vizesiz geçiş zor” diyor.

Rusya’nın kendini güvenceye almak zorunda olduğunu belirten Slutskiy, İdlip meselesinin çözülmesi ve mültecilerin ülkelerine dönmeye başlamasının ardından vize konusunun görüşülebileceğini paylaşıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Slutskiy, vizesiz geçişin önündeki engelin “Türkiye topraklarında görüşleri çok tehlikeli olan veya psikolojik durumları çok istikrarlı olmayan pek çok Suriyeli” olduğunu aktarıyor:

Rusya Güvenlik Servisi’nin ya da konsolosluk departmanının başkanı olsaydım da ‘Şimdi Türkiye’ye karşı vize rejimini kaldırırdım ve vizesiz geçiş sağlardım’ der miydim? Emin değilim, ben de aynı şeyi yapmazdım. Türkiye’de bulunan mültecilerin büyük bir kısmı Avrupa’ya geçmek için yeni yollar arıyorlar ve Rusya üzerinden de bu yolları deneyecekler, bundan eminiz. Türkiye topraklarında görüşleri çok tehlikeli olan veya psikolojik durumları çok istikrarlı olmayan pek çok Suriyeli mülteci var şu an.

Ve gayet doğal olarak Rusya kendini güvenceye almak istiyor. Türkiye milyonlarca mülteciye kendi topraklarında sığınma hakkı vermiş durumda. İdlip konusunun bir an evvel çözüme kavuşturulması ve Türkiye’nin de bu konuda çaba sarf etmesi gerekiyor. Eminim gündemdeki birçok konu yakın zamanda çözülecek ve mülteciler evlerine dönmeye başlayacaklar. O zaman vize dahil birçok konunun çözülmesi için adım atmış oluruz.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!