Türkiye’de Askerlik Yapan Suriyeli, Kışladan Paylaşımlar Yaptı

Türk vatandaşlığı aldığını söyleyen Suriyeli bir şahsın Türk Hava Kuvvetleri’nde askerlik yaptığı görüldü. Kışla içerisinden paylaştığı videolar ise TikTok’ta yüz binlerce kişi tarafından izlendi.

Türkiye’de Askerlik Yapan Suriyeli, Kışladan Paylaşımlar Yaptı
Yayınlama: 29.04.2022
68
A+
A-

Türkiye’de kaçak girişler ve sığınmacı konusu tartışılırken TikTok’ta “Vahap_taskiye” adıyla paylaşım yapan Suriyeli şahsın paylaşımları dikkat çekti.

https://twitter.com/parlamentohaber/status/1520048755667570688?s=20&t=o_zFdKg4fbzk4bLCdmr8qw

Halep’ten Türkiye’ye gelen ve Türk vatandaşlığı alan Suriyeli şahsın Hava Kuvvetleri’nde askerlik yaptığı görüldü.

 Kışla içerisinden üniformayla paylaşımlar yapan Suriyelinin paylaşımlarını yüz binlerce kişi izledi. Şahsın 4-5 aydır kışla içerisinden videoları TikTok’ta paylaşıyor.

Abdullah Taskiye isimli Suriyelinin paylaştığı bir videoda, üzerinde askeri üniforma varken araba sürdüğü ve Arapça şarkılar çaldığı görülüyor.

22 YAŞINDAN KÜÇÜK VATANDAŞLIK ALANLAR ASKERLİK YAPABİLİYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçtiğimiz yıl Hulusi Akar’ın yanıtlaması için soru önergesi vermiş ve “Ülkemize göç ile gelip yerleşik düzene geçen Suriyeli gençler askerlik çağı geldiğinde askerliklerini yapmaları için askere alınmakta mıdır?” diye sormuştu.

Akar, Gürer’e verdiği yanıtta Türk vatandaşlığına sonradan alınanların, askerlik erteleme ve muafiyet işlemlerinin 7179 Sayılı Asker alma Kanunu’nun 43’üncü maddesi gereğinde yapıldığını belirtmişti.

Gürer, söz konusu maddede “Türk vatandaşlığını sonradan kazananların askerliklerini, vatandaşlığı kazandığı tarihteki yaş ve öğrenim durumlarına göre o yıl askerlik çağına giren yükümlüler gibi yapar” ibaresinin yer aldığına dikkat çekmişti.

Fethi Gürer, “7179 Sayılı Asker alma Kanunu’nun 43’üncü maddesine göre, şayet ülkemizdeki Suriyeli, 22 yaşından sonra Türk vatandaşlığına geçerse yine askerlik yükümlülüğü bulunmuyor. O nedenle Türk vatandaşlığına geçmek isteyen Suriyeli 22 yaşından sonra Türk vatandaşlığına geçerse askerlik de yapmayacak” diye konuşmuştu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı