SON DAKİKA

TÜRKİYE UÇAK FİLOSU SIRALAMASINDA AVRUPA ÜLKELERİNİ SOLLADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye, devletin uçak filosu bakımından Almanya, Fransa ve Japonya’yı geride bıraktığını belirterek, “Almanya’da 12, Fransa’da 14, İtalya’da 11, Japonya’da ise kamuya ait 2 özel uçak bulunuyor” dedi.

Bu haber 22 Kasım 2020 - 19:03 'de eklendi.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya’nın haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye ile diğer ülkeleri makam aracı ve uçak sayısı bakımından karşılaştırdı. Ağbaba, Türkiye’nin devletin uçak filosu bakımından Almanya, Fransa ve Japonya’yı geride bıraktığına dikkat çekti.

Veli Ağbaba yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye, devletin uçak filosu bakımından da birçok ülkeden daha önde. Almanya’da 12, Fransa’da 14, İtalya’da 11, Japonya’da ise kamuya ait 2 özel uçak bulunuyor.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı’nın hava filosundaki uçak sayısı ise Katar’ın hibe ettiği Boeing 747-8 model uçakla birlikte 16’ya yükseldi.”

Ağbaba 2019 yılı verilerine göre; Türkiye’de 125 bin kamu aracı bulunduğunu söyledi ve ekledi: “Bize en yakın 29 bin araç ile İtalya. İngiltere’de bakanlıklara 90 araç verilmiş. Belçika’da Başbakan, Dışişleri Bakanlığı ve Çalışma Bakanlıkları’na 7’şer, İçişleri Bakanlığı’na 6 araç tahsis edilmiş.”

MUHALEFET UÇAK SAYILARINI SORDU ANCAK YANIT GELMEDİ

KIBRIS’a yapılan ziyarette de gündeme gelen Cumhurbaşkanlığına ait uçakların sorumluluğunu kimse üstlenmedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, “Cumhurbaşkanlığına ait kaç uçak var?” sorusuna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Sorunun muhatabı Ulaştırma Bakanlığı’dır” cevabını verdi. Ulaştırma Bakanlığı ise “Bizim bilgimiz yok” yanıtı gönderdi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın aynı konudaki soru önergesi ise Tarım ve Orman Bakanlığı’na sevk edildi.

CHP’li Alban, “Cumhurbaşkanı’na sorulan sorunun Tarım ve Orman Bakanlığı’na sevk edilmesi, devleti yönetenlerin ciddiyetini gösteriyor. Bakanlık, devlet kurumu uçaklarla ilgili bilgi sahibi değil. Bu nasıl iş” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!