TÜRKİYE SİLAH ÜRETİMİNİ ARTTIRIYOR

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) askeri üretim ve dünya silah ihracatına dair yıllık raporuna göre, silah üreticileri 2017 yılında da satışlarını arttırmaya devam etti.

TÜRKİYE SİLAH ÜRETİMİNİ ARTTIRIYOR
Yayınlama: 12.12.2018
0
A+
A-

Rapora göre kayda değer büyülerden birini, satışlarını % 24 oranında arttıran Türk şirketleri sergiledi. Raporun yazarlarına göre bu, Türkiye’nin, kendi silahlı kuvvetlerinin artan taleplerini karşılamak için askeri sanayisini geliştirmeye ve ithalata olan bağımlılığını azaltmaya yönelik isteğini yansıtıyor.

Peki Türkiye’nin bu isteğinin esas sebebi ne?

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan SDK Savunma Teknoloji ve Ticaret A.Ş. güvenlik uzmanı, Koray Gürbüz, şunları söyledi:

Türkiye, haklı olarak silahlanma konusunda ABD ve NATO’dan bağımsız hale gelmek istiyor. Bunu sağlamak için de kendi silahlarını geliştiriyor. Çünkü Türkiye, NATO’dan aldığı silahların birçoğunun tamamlayıcı malzemesi olan mühimmat ve yedek parça ürünleri alırken sıkıntı çekmekte.

Şu anda Ortadoğu’daki sorunlardan dolayı hem Avrupa Birliği ülkeleri hem Amerika Birleşik Devletleri tarafından Türkiye üzerinde çok büyük bir baskı var. Türkiye, kullanmış olduğu Amerikan veya NATO menşeili ürünlerin büyük bir kısmının tamamlayıcı malzemesi olarak yedek parçalarını alamamaktadır. Alırken de uzun süreli teslim süreleri verilmektedir. Ufacık bir vida parçasını bile Türkiye aylarca beklemek zorunda kalmaktadır. Mühimmatlar konusunda da aynı durum söz konusu. Mesela Suriye’de Fırat Kalkanı ve Afrin harekatı gibi operasyonlarda kullanılması gereken mühimmatları, ABD menşeili olduğu için Türkiye alamadı. Amerika Birleşik Devletleri, ‘Kongre Kararı’ gibi bahaneleri ortaya koyarak Türkiye’ye, sattığı silahların tamamlayıcı malzemelerini satmadı. Bunun yanında ABD, Kuzey Irak’ta, Barzani ya da PKK’ya milyarlarca dolarlık silah satışını yapmaktadır. Bunun için uygun bir ‘Kongre Kararı’ da çok kolay çıkmıştı. Ama Türkiye, Amerika’dan aldığı silahların bile yedek parçasını alamamaktadır.

Bunun üzerine Türkiye haklı olarak kendi ürünlerini geliştirip üretmek amacıyla silah üretim ve satışlarını arttırmıştır. Türkiye, son yıllarda yerli ve milli silahları arttırmaya yönelik adımlar atmaktadır.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı