SON DAKİKA

‘Türkiye, Rusya’yla görüşmelerde tempoyu artırmak için bahane arıyor’

Ankara’nın bu konuya sadece ekonomik değil politik boyut da kazandırmaya çalıştığını belirten Rus uzman, “Türkiye, yaptırım konusunu, daha acil olan diğer sorunlardan ayrı değerlendirmiyor.

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 7:12 'de eklendi.
Abone ol

Ankara’nın bu konuya sadece ekonomik değil politik boyut da kazandırmaya çalıştığını belirten Rus uzman, “Türkiye, yaptırım konusunu, daha acil olan diğer sorunlardan ayrı değerlendirmiyor. Önümüzde Türk Akımı’yla ilgili yeni görüşmeler var, Suriye’yle ilgili bir dizi görüşmeler var. Rusya’nın duruşundan vazgeçmeyeceğini çok iyi bilen Türkiye’nin görüşmelere tempo kazandırmak için bahane aradığını düşünüyorum” yorumunda bulundu.

‘YASAK RUS TARIM SEKTÖRÜNE OLUMLU YANSIDI, TEDBİRLERDEN TAMAMEN VAZGEÇİLMEYECEK’

Moskova’nın 2016 başlarında Türk domateslerine getirdiği yasağın Rus tarım sektörüne olumlu yansıdığını, bu yüzden bu tedbirlerden tamamen vazgeçilmeyeceğini belirten Ofitserov-Belskiy, “Yaptırımlar aslında yok, sadece bazı kısıtlamalar kaldı. Bunun tek sebebi, uçak olayı üzerine Türkiye’yle ilişkilerin gerilmesinden sonra Rusya’nın tarım sektörünü geliştirmek için külli miktarda para harcaması oldu. Elbette, korumacı önlemler şimdi politik değil tamamen ekonomik anlam taşıyor. Kimse de bu tedbirden vazgeçmeyecek zira aksi takdirde Türk üreticilerinin düşük fiyatları Rus üreticileri vuracak” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!