SON DAKİKA

TÜRKİYE, PAKİSTAN’A 30 ATAK HELİKOPTERİ SATTI

Bu haber 13 Temmuz 2018 - 14:38 'de eklendi.
Uzun yıllardan bu yana savunma sanayii ekseninde ülkemizde yapılan yatırımlar sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarının millileştirilmesi olarak meyve vermedi. Aynı zamanda ihracat kalemlerine de yansımaya başladı.

Özellikle ülkemizin yakın ilişkiler içinde olduğu devletler ile yürütülen sıkı diyaloglar neticesini pozitif ölçüde vermeye başladı. Pakistan’ın bir süredir satın almak için istekli olduğu Atak helikopterikonusundaki görüşmelerde imza aşamasına gelindi ve resmiyet kazandırıldı.

Milyar dolarlık büyük anlaşma

Buna göre Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., Pakistan ordusunun ihtiyaçları doğrultusunda 30 adet Atak helikopteri üretecek. Güncel rakamlara göre tek kalemdeki en büyük savunma sanayii ihracatı olan helikopter satışının yaratacağı hacmin 1 – 1,5 milyar doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor. TUSAŞ’ın yaptığı anlaşma kapsamına lojistik, yedek parça, eğitim, mühimmat temini gibi maddeler dahil edilmiş.

Tabi anlaşmanın ülkemizdeki savunma sanayii şirketlerine sağlayacağı prestijin boyutu apayrı iken konunun bir de Atak ile birlikte kullanılabilecek CiritSom füzeleri gibi mühimmatların satışı tarafları var ki bu da anlaşmanın önemini ve ülkemizdeki uzun soluklu yatırımların doğruluğunu ortaya koymak adına yeterli olacaktır.

TUSAŞ’ın Atak helikopterinin dost ülkelere satışı konusunda yürüttüğü önemli görüşmeler var. Azerbaycan başta olmak üzere bazı Türki Cumhuriyetlerin yetkilileri Atak için testlere bizzat katılmıştı. Hatırlanacağı üzere Pakistan ordusundan deneyimli isimler de Atak helikopteri testlerini bizzat gerçekleştirmiş ve beğenilerini vurgulamıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!