SON DAKİKA

TÜRKİYE MAARİF VAKFI BUDAPEŞTE’DE OKUL AÇIYOR

MEB’den 541 milyon aktarılan vakıf Budapeşte’de okul açıyor

Bu haber 19 Ekim 2019 - 23:37 'de eklendi.

Budapeşte Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Maarif Okulları’nın Budapeşte’de okul açmasına izin verdi.

The Hungary Times sitesi “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın lobici örgütüne Budapeşte’de ilk okul ve lise açmasına izin verildi” ifadelerine yer verdi.

24.hu’ya dayandırılan haberde söz konusu “Türk okulu”nun henüz eğitime başlamadığı, hala tadilat aşamasında olduğu belirtildi.

Haberde “Kurum başkanı, okulun mali kaynağının ne olduğu, kurumun bütçesinin ne kadar olacağı, okulun sadece Türk öğrenciler için mi olacağı, İslami eğitimin müfredatta kritik rol oynayıp oymayacağı sorularını cevapsız bıraktı” dendi.

Vakfa MEB’den 541 milyon lira aktarılmıştı

Söz konusu okul Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı Macaristan Maarif Okulları tarafından destekleniyor.  15 Temmuz darbe girişiminden kısa süre önce kurulan yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti adına Milli Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kurum. Vakıf ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki yakın ilişki biliniyor. Erdoğan daha Haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden Türkiye Maarif Vakfına 541 milyon lira kaynak aktarılmasına izin vermişti.

Erdoğan 7 Kasım’da Budapeşte’de

Vakfın Başkanı Birol Akgün, 20 Ağustos’taki 7. İstişare Toplantısı’nda 35 ülkede 294 eğitim kurumu ve 41 yurt binası acıktıklarını aktarıp “46 ülkede gerek FETÖ iltisaklı okulların devralınması gerekse yeni eğitim kurumlarının açılması için protokoller imzalandı” demişti.

Erdoğan 7 Kasım’da Macaristan-Türkiye hükümet zirvesi için Budapeşte’ye gidecek. The Hungary Times o gün için, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesi nedeniyle çok sayıda protesto planlandığını yazdı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın