SON DAKİKA

Türkiye krize rağmen neden Almanya’dan sürekli silah alıyor?

Almanya ve Türkiye arasındaki silah satışı, tarafların içinde bulunduğu krize rağmen hız kesmedi.

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 20:43 'de eklendi.
Abone ol

Almanya ve Türkiye arasındaki silah satışı, tarafların içinde bulunduğu krize rağmen hız kesmedi. Son olarak, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer’in Türkiye’de darbe girişiminden yargılanan sanıklara tek tip üniforma uygulaması için ‘Nazi dönemi’ benzetmesi yapmasıyla taraflar arasındaki gerginlik artarken; öte yandan Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, ülke bu yılın ilk dört ayında Türkiye’ye 5 milyon 600 bin euro tutarında silah ve mühimmat sattı. Üstelik Almanya 2010-2016 yılları arasında kimi savunma malzemelerinin Türkiye’ye ihracatını ‘söz konusu silahların halka karşı kullanılabileceği endişesiyle’ engellediğini açıklamıştı.

Türkiye’nin 2016’dan bu yana kriz yaşadığı Almanya’dan silah ihraç etmesini Sputnik’e yorumlayan Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Uzmanı Elnur İsmailov’a göre Almanya’nın Türkiye’ye yönelik silah ihracatını, iki ülkenin yaşadığı gerginlikle bağdaştırmak çok doğru değil. Almanya’nın silah satış sürecinin, yaşanan krizden doğrudan etkilenmeyeceğine işaret eden İsmailov “Genellikle silah anlaşmaları uzun vadeli anlaşmalar şeklinde imzalanıyor. Almanya’nın yabancı ülkelere silah satışı farklı bir prosedürden geçiyor. Bu yüzden satışın önünü açan anlaşmaların ne zaman ve hangi koşullarda imzalandığına bakmak önemli” ifadelerini kullandı.

‘SİLAH SATIŞI UZUN VADELİ ANLAŞMALARIN ÜRÜNÜ OLABİLİR’

Krize rağmen Türkiye ve Almanya’nın ilişkilerinin devam ettiğine işaret eden İsmailov “Türkiye, NATO üyesi olarak daha önceden imzalanmış anlaşmalar kapsamında bu silahları almış olabilir. Olumsuz gelişmelere rağmen Almanya-Türkiye ilişkileri devam etmekte. Şu anki yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen herhangi bir alanda Türkiye Almanya ilişkilerinin tamamıyla kesildiğini düşünmemiz gerekiyor.Bu çok normal” dedi.

Almanya’nın 2010-2016 tarihleri arasında onlarca kez Türkiye’ye silah ihracatını ‘silahların halka karşı kullanılmasından endişe duyduğu’ engellediğinin hatırlatılması üzerine İsmailov “Hangi tür silahların yasaklandığı da önemli bir husus. Bu bağlamda, Almanya’nın silah ihracatı politikasını iyi anlamak gerekiyor. Bu arada hangi şirketlerin hangi tür silahları Türkiye’ye satmak istediğini ve bunun da Alman Hükümeti tarafından izin verilmediği hususu önemli” diye ekledi. 

‘GERGİNLİKLER İÇ POLİTİKA MALZEMESİ OLARAK KULLANILMAMALI’

Sputnik’e konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ise “Bu satın alımlar, zaten uzun vadeli anlaşmalara dayalı olabiliyor. Teknik detaylarını bilmiyorum fakat belki daha önce yapılmış bir anlaşmanın devamı şeklinde olmuş olabilir. Ama genel olarak silah satışını doğru bulmuyorum. Çünkü silahlar sonuçta insanları öldürmek için kullanılıyor. Ama ne yazık ki devletler de kendini savunmak amacıyla silah almak zorunda kalıyor” dedi.
Almanya ile Türkiye arasında süregelen krize de değinen Erdoğdu “Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından biri ve tarihsel dostluğu olan Almanya’yla arasında bizim hiç arzulamadığımız gerginlikler oldu. Bu gerginlikler her iki ülkeyi de yöneten yöneticilerin iç politika amaçlarına hizmet etmek amacıyla yaratılan suni gerginliklerdir. Bizim CHP olarak isteğimiz iç politikada malzeme olarak kullanılan bu gerginliklerin bir an önce aşılması, her iki ülkenin yararına, dünya barışı yararına ilişkilerin tekrar eski yıllarda olduğu gibi daha kaliteli ve nitelikli ve her iki ülkenin de halklarına zenginlik katacak şekilde devam etmesi” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rusya da dahil pek çok ülkeyle ilişkilerin dostça gitmesinin önemine işaret eden Erdoğdu “Ne yazık ki içerideki siyaset dışarıdaki siyasete alet edilince bu gibi durumlar artarak devem ediyor. Türkiye’nin dış politikasında çok mutlu ve memnun değiliz. Umuyoruz ki en kısa zamanda iktidara gelip dostane ilişkileri restore etmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!