SON DAKİKA

Türkiye İstihdamda Avrupa’nın En Kötü Üçüncü Ülkesi

Uzun bir süredir istihdam yaratma kapasitesini kaybetmiş olan Türkiye ekonomisinde Ağustos 2018’den itibaren istihdamda düşme eğilimi yaşanıyor. Covid-19 salgınının etkisiyle de istihdam kaybı hız kazandı.

Bu haber 12 Ocak 2021 - 8:46 'de eklendi.

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre; TÜİK’in ekim dönemi işgücü istatistiklerine göre Türkiye’de istihdam oranı yüzde 43.6 oldu. Böylece Türkiye ekonomisi yarattığı istihdam ile Avrupa ülkeleri arasında en kötü durumda olan üçüncü ülke konumuna yerleşti.

İstihdam oranı en kötü durumda olan Avrupa ülkesi ise yüzde 24.1 ile Kosova. Bu ülkeyi yüzde 40.1 ile Moldova takip etti. Veriler, İsviçre’nin yüzde 79.7, Hollanda’nın yüzde 77.6, Almanya’nın ise yüzde 75.8 istihdam oranı ile Avrupa’da en iyi istihdam yaratan ekonomiler olarak öne çıktığını gösteriyor.

KADINLAR ETKİLENDİ

Kadınlar salgın döneminde ücretli istihdamdan daha fazla çekilmek zorunda kaldı. Bütün veriler de kadın işgücünün erkeklere göre Covid-19’dan daha olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Coronavirüs salgını bakım emeğine olan ihtiyacı artırdı. Bu duruma çözüm üretilemediği için kadınlar daha fazla istihdamdan çekilmek durumunda kaldı. Öte yandan işletmelerde yaşanan zorluklar da kadınların bu dönemde erkeklere göre daha fazla işgücü piyasasından ayrılmasına yol açtı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!