SON DAKİKA

Türkiye İran sınırına neden duvar örüyor?

İranlı diplomat, siyaset uzmanı ve Ortadoğu sorunları uzmanı Seyid Hadi Afgâhi, Sputnik’e açıklamasında bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Öncelikle bugüne kadar komşu Türkiye’nin güvenliği için İran yönünden hiçbir tehdit olmadı.

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 7:12 'de eklendi.
Abone ol

İranlı diplomat, siyaset uzmanı ve Ortadoğu sorunları uzmanı Seyid Hadi Afgâhi, Sputnik’e açıklamasında bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Öncelikle bugüne kadar komşu Türkiye’nin güvenliği için İran yönünden hiçbir tehdit olmadı. Yani İran-Türkiye sınırı hiçbir zaman yüksek tehlike ve tehdit yeri olmadı. Evet bazı durumlarda muhalif veya suçluların saldırıları oldu ama daha büyük bir şey olmadı. Bu, en güvenli sınırlarından biri.”

Sınırın her santimetresini kontrol etmenin mümkün olmadığını belirten uzman, Irak ile sınırda da durumun aynı olduğunu belirterek, “Ama bu sınırda büyük militan kamplarının olduğu, militanların yüz veya bin kişilik gruplarla sınırı geçerek Türkiye’nin güvenliği için tehdit oluşturabileceği anlamına gelmiyor” dedi.

‘İRAN TOPRAKLARINDA PKK YOK’

Duvarın PKK’ya karşı yapıldığı iddiasını da değerlendiren Afgahi, “İran topraklarında PKK yok. Bu yüzden bu tedbirin verimsiz olduğunu düşünüyorum. Bu daha ziyade bir baskı aracı. İran’ın da bu duvarın yapımına para yatırmasını istiyorlar, oysa bu duvara ihtiyaç yok. İran açısından Türkiye tarafından bu duvarın yapımı güvenliği sağlama konusunda etkili bir tedbir olarak görülmüyor. Teröristler duvarın tamamlanmasını beklemeyecek. Teröristler, sınırı geçmek için onlarca yöntem biliyor. Örneği tünel kazıyor, havadan da geçebiliyor” yorumunda bulundu.

‘TÜRKİYE, DUVAR İNŞA ETMEK İÇİN İRAN’IN ONAYINI ALMALI’

Türkiye’nin istediği kadar duvar yapabileceğini söyleyen Afgahi, “Sınırlarımız arasında tarafsız bölge var, nam-ı diğer yasak bölge. Bu bölge insanlar ve yük hareketi için çok önemli. Türkiye bu bölgede hiçbir şey inşa edemez, bunun için İran’ın onayını alması gerekiyor” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!