SON DAKİKA

Türkiye ile Özbekistan Arasında Askeri İşbirliği Anlaşması

Özbekistan ile imzalanan Türkiye-Özbekistan Askeri İşbirliği Çerçeve Anlaşması, onay için TBMM Dışişleri Komisyonu’na sunuldu.

Bu haber 09 Temmuz 2022 - 20:54 'de eklendi.
Abone ol

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre; Türkiye’nin daha önce bazı denize kıyısı olmayan Afrika ülkeleriyle yaptığı ve içerisindeki “deniz tatbikatı” hükümleriyle tartışma yaratan askeri anlaşmalara bir yenisi eklendi.

TBMM DIŞİŞLERİ KOMİSYONU’NA SUNULDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın marttaki Özbekistan ziyaretinde imzalanan Türkiye-Özbekistan Askeri İşbirliği Çerçeve Anlaşması, onay için TBMM Dışişleri Komisyonu’na sunuldu.

Anlaşmanın ayrıntılarına göre, Orta Asya’da bulunan ve denize kıyısı olmayan Özbekistan’la donanma gemilerinin katıldığı “passex” adlı geçiş eğitimleri yapılacak. Özbekistan’ın, ülkenin büyük bölümünden geçen ve Türkmenistan ile Afganistan sınırlarının bir bölümünü oluşturan Ceyhun (Amuderya) nehrinde faaliyet gösteren bir donanma gücü bulunuyor. Ancak açık denizle bağlantısız nehirde faaliyet gösteren donanma gücünün Türk Deniz Kuvvetleri gemileriyle ortak “geçiş eğitimi” yapma olanağı yok. Daha önce denize kıyısız, sadece nehir ve göllerde donanma güçleri olan Afrika ülkeleri Zambiya ve Çad’la yapılan anlaşmalarda da “geçiş eğitimleri ve liman ziyaretlerinin icrası” yer almıştı. 

Kaynak: Cumhuriyet

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR