SON DAKİKA

Türkiye ile BAE Arasında 64 Milyar TL’lik Swap Anlaşması

Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 64 milyar liralık swap anlaşması imzalandı

Bu haber 19 Ocak 2022 - 20:16 'de eklendi.
Abone ol

Merkez Bankası (TCMB), Çin, Katar ve Güney Kore’nin ardından Birleşik Arap Emirlikleri ile de swap (para takası) anlaşması imzaladığını duyurdu. Swap anlaşmasının nominal büyüklüğünün karşılıklı olarak 18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar TL, süresinin üç yıl olduğu belirtildi.

4.7 MİLYAR DOLARA DENK GELİYOR

Swap büyüklüğü bugünkü kurla yaklaşık 4,7 milyar dolara denk geliyor. Bu rakam, TCMB’nin brüt ve net rezervlerine eklenecek.

TCMB’den yapılan açıklama şöyle:

“BAEMB ile TCMB Arasında İkili Swap Anlaşması İmzalanmıştır

Bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası (BAEMB) arasında, BAE dirhemi (AED) ile Türk lirası (TRY) para birimleri için İkili Para Takası anlaşması imzalanmıştır.

Swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar Türk lirasıdır (TRY).

İki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma üç yıl süreyle geçerli olacak ve karşılıklı mutabakatla uzatılabilecektir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Anlaşma, BAEMB Başkanı Sayın Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Sayın Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanmıştır.

Anlaşmanın imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada Başkan Khaled Mohamed Balama, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile imzalanan bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir.” demiştir.

Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise: “Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir.” şeklinde bir açıklama yapmıştır.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!