SON DAKİKA

TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN KIYAMET SENARYOSU

Bu haber 28 Temmuz 2017 - 8:46 'de eklendi.

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan siyasi kriz, Türkiye’nin daha sonra geri çektiğini açıkladığı ‘teröre destek verdiğinden’ şüphelenilen Alman şirketleri listesiyle ekonomik alana da taşındı.

İktisatçı Prof. Dr. Yalçın Karatepe, son gelişmelerin yabancı şirketlerde tedirginlik yarattığını belirtti.

CİN ŞİŞEDEN KAÇTI

“683 Alman şirketi hakkında Almanya’ya liste gönderildiği Türk hükümeti tarafından da kabul edildi, sonra yanlışlıkla gönderildiği ifade edildi. Bu bile gösteriyor ki siyaset aslında ekonominin göbeğine oturmuş durumda. Şirketlere olan yaklaşım hukuktan ziyade politik duruş, siyasi gelişmelere bakılarak değişmektedir. Çok uluslu işletmelerin en tedirgin olacağı konuların başında hukukun rafa kaldırılmış olması yatıyor. Türkiye, bunun olası etkilerini fark ettiği için iki günden beri bu durumu toparlamaya çalışıyor ama maalesef cin şişeden çıkmıştır. Hukuk devredışı kaldığı için şirketlerin herhangi bir güvencesinin olmadığını yabancı şirketler son birkaç haftadır yaşadıklarıyla test etmişlerdir diye düşünüyorum”

‘TÜRK EKONOMİSİ AÇISINDAN CİDDİ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKABİLİR’

Son dönemde yaşananların Türk ekonomisini kötü etkileyebileceğini ifade eden Karatepe, şunları kaydetti:

“Türkiye mevcut politikasını sürdürürse uzun vadede Türk ekonomisi açısından çok ciddi sonuçların ortaya çıkacağını tahmin edebiliyoruz. Bu, sadece Almanya’dan değil Türkiye’ye yatırım yapacak olan bütün ülkelerden yatırımların durmasına yol açacak bir sürecin başlangıcı olabilir. Türkiye, bunu fark ettiği için belki biraz toparlamaya çalışıyor, Binali Yıldırım’ın toplantısını da bu yönde bir girişim olarak yorumluyorum ben. Fakat AB ile ilgili süreç sadece Almanya ile ilgili değil. Türkiye 2007’den beri AB ile olan süreci çok yavaş yürütüyor, çoğu zaman askıya alınmış bir durum söz konusu. Türkiye zaten Avrupa treninden ineli epey zaman oluyor. Dolayısıyla sadece Almanya ile yaşanan gelişmelerden dolayı değil Türkiye’nin trenden inmiş olmasının maliyetini uzun süre ödeyecekmişiz gibime geliyor”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!