SON DAKİKA

TÜRKİYE DÜNYANIN ZEKİ ÜLKELERİ LİSTESİNDE YOK

Vouchercloud portalı, Rusya’yı dünyadaki en zeki on ülke listesine dahil etti. Araştırmacılar en zeki 25 devletin bir listesini hazırladı.

Bu haber 12 Ocak 2019 - 21:24 'de eklendi. 246

Araştırma sonuçları Nobel ödülü sayısı, nüfusun ortalama IQ seviyesi ve okul performansı olmak üzere üç eşdeğer faktöre dayanıyor. Araştırmacılara göre, bu veriler ülkenin entelektüel geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında fikir veriyor.

Rusya en zeki ülkeler sıralamsında, Nobel ödülü sayısıyla ilk sekize ve okul eğitim seviyesiyle ilk altıya girerek, listede altıncı sırada yer aldı. Listede Japonya, İsviçre, Çin, ABD ve Hollanda ilk beş sırada yer alan ülkeler oldu.

Rusya, nüfusun IQ seviyesi yüksek olan ülkeler listesinde 32. sırada yer aldı.

Çin, nüfusunun yüksek entellektüel seviyesi sayesinde (ikinci sıra) üçüncü sırayı, ABD ise Nobel ödülü sayısından dolayı (birinci sıra) listede dördüncü sıraya yerleşti.

Vouchercloud, Doğu Asya ülkelerinin göstergelerine özellikle dikkat çekiyor. Örneğin, Güney Kore, Tayvan ve Singapur nüfuslarının yüksek entellektüel seviyesi ve eğitimli gençleri sayesinde lider ülkeler durumunda, ancak Nobel ödülü sayısındaki düşük derece nedeniyle listede üst sıralara giremediler. Örneğin, iki kritere göre, Singapur birinci sırada, ancak ödül alanların sayısı bakımından sadece 73. sırada.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın