SON DAKİKA

Türkiye-ABD vize krizi, Türkiye-Rusya vize rejimini nasıl etkileyecek?

Buna  karşılık Türkiye’nin Rusya ile olan ilişkilerinin son dönemde yeni bir boyutta geliştiğini görüyoruz.

Bu haber 10 Ekim 2017 - 11:28 'de eklendi.

Buna  karşılık Türkiye’nin Rusya ile olan ilişkilerinin son dönemde yeni bir boyutta geliştiğini görüyoruz. Moskova-Ankara temaslarında görüşülen konulardan biri de vizeler meselesi. 

Türkiye ile ABD arasında vize sorununun yaşandığı bu dönemde Rusya’nın, vize meselesinde Türkiye ile işbirliğinin nasıl gelişeceği merak konusu. 

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Türkiye Sektörü Başkanı Doç. Dr. Nataliya Ulçenko, Sputnik’e verdiği röportajda Türkiye-ABD krizinin Rusya ile Türkiye arasındaki vize görüşmeleri üzerinde muhtemel etkilerini değerlendirdi.  

Rusya Federasyonu, vize tercihleri ve vize rejimi açısından kolay bir pozisyonda değil. Türkiye ile olan vize rejimi de, aslında ikili ilişkilerde yaşanan kriz nedeniyle değil, terörle mücadele konusunda artan genel bir gerginlik yüzündendi. Ve bu açıdan Rusya’nın çıkarları değişmemiştir. Rusya’nın çıkarları, bu konuda oldukça dikkatli ve tedbirli bir taktiği gerektirir. Bununla birlikte ülkelerimiz, hem ulusal hem de bölgesel güvenlik sorunlarının çözümünde de ortak oluyorlar. Ve bu durum, ülkelerimiz arasındaki vize rejiminin kriz öncesi döneme dönebileceğine işaret etmektedir. Yani, güvenlik alanında gelişen bir işbirliği, vize rejiminin hafifletilmesinin esas garantisi olabilir. 

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi konusuna gelince, hiç kuşkusuz, bizim küresel dünyamızda meydana gelen her şey, genel olarak uluslararası ilişkiler ve uluslararası sorunların çözüm süreçleri bağlamında gerçekleşmektedir. Ancak bunun Türkiye ile Rusya arasındaki vize görüşmeleri açısından etkisinin, sadece dolaylı ve destekçi olabileceği kanaatindeyim. Esas faktörün, iki ülkenin uluslararası güvenlik ve uluslararası terörizmle mücadele konusunda birbirine karşı duyduğu güven seviyesi olacağını düşünüyorum. Ve bu konudaki ilerlemelerin, kolaylaştırılmış vize rejimine doğru dönüşü sağlayacak temel etkenler olacağını düşünüyorum. 

Tabi ki biz, akademisyenler olarak, bunu çok isteriz. Vize alanında mevcut olan engeller yüzünden bilimsel temaslarımızı uygulama noktasında birtakım zorluklar yaşıyoruz. Rusya ile Türkiye arasında hafifletilmiş vize uygulamalarının yakın dönemde tekrar geri döneceğini ümit ediyoruz.  

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!