SON DAKİKA

TÜRK TARİHİNİN KÜLTÜR MİRASI ‘ALTIN ELBİSELİ ADAM’ YURT DIŞINDA SERGİLENDİ

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığıyla Kazakistan Milli Müzesi tarafından organize edilen, Saka dönemine ait bulguların yer aldığı “Altın elbiseli adamın yürüyüşü” başlıklı sergi, Belarus, Azerbaycan, Rusya, Çin, Polonya ve Güney Kore’de sanatseverlerle buluştu.

Bu haber 22 Aralık 2018 - 1:39 'de eklendi.

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamediulı, düzenlediği basın toplantısında, serginin, bozkır medeniyetini anlattığını belirterek, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in de buna büyük önem verdiğini dile getirdi.

Saka dönemine ait “altın elbiseli adam” adıyla bilinen altından işlenmiş zırh ve diğer bulguların Belarus, Azerbaycan, Çin, Rusya, Polonya ve Güney Kore’de sergilendiğini aktaran Muhamediulı, “Altın elbiseli adam sadece Kazakistan için değil dünya medeniyeti için büyük önem taşıyor ve dünya sanatının hazinesidir.” dedi.

Kazakistan Milli Müzesi Müdür Yardımcısı Abay Satubaldin da yaptığı açıklamada, serginin geçen yıl Belarus’ta açıldığını ve bu yıl Güney Kore’de son kez sanatseverlerle buluştuğunu kaydederek, “Projenin amacı yabancı izleyicileri bozkır medeniyeti ile tanıştırmak.” ifadesini kullandı.

Projede, 400’e yakın Saka dönemine ait bulgu ve 18-20. yüzyıllara ait Kazak takılarının sergilendiğini ve büyük ilgi gördüğünü aktaran Satubaldin, gelecek yıl sergiyi Özbekistan, Tataristan, Hollanda ve Japonya’da da açmayı planladıklarını dile getirdi.

Satubaldin, sergiyi 2020’de ise Almanya, Fransa, İtalya, ABD ve Türkiye’de açma konusunda görüşmeleri sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Kazakistan’da Sakalara ait ilk altın elbiseli adam, 1969’da Almatı kenti yakınlarında bulunmuştu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!