SON DAKİKA

TÜRK TARİH KURUMU’NDA 23 MİLYON LİRALIK USULSÜZLÜK

Sayıştay raporuna göre TTK, ‘açık ya da pazarlık’ usulüyle yapılması gereken işleri ‘istisna’ kapsamında değerlendirerek ‘araştırma-geliştirme’ adı altında özel firmalara verdi.

Bu haber 08 Ekim 2020 - 0:10 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sayıştay denetimiyle Türk Tarih Kurumu’ndaki usulsüzlükler ortaya çıktı. Kurum, daha önce basımı yapılan eserleri ‘yeni baskı’ gibi sundu. Anma etkinliklerine, sergilere, konferanslara ‘araştırma-geliştirme’ adıyla milyonlar aktardı. 2019’da harcanan para, kurum bütçesinin yarısı olan 22.9 milyon lirayı aştı.

“ŞEFFAFLIK SARSILMASINA YOL AÇACAK BOYUTTA”

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Sayıştay, “Burada amacı aşan bir durum söz konusu. Bu rakam, TTK’da şeffaflık sarsılmasına yol açacak boyuttadır” dedi. Sayıştay raporunda Türk Tarih Kurumu’yla ilgili şu tespitler yer aldı:

– 2019 yılında yapılan incelemeler sonucunda görülmüştür ki, kurum bütçesinden 22 milyon 983 bin 77 TL’lik harcama Kanun’un ‘araştırma-geliştirme’ maddesi işletilerek yapılmıştır. Bu rakam Kurum’un toplam bütçe giderinin yaklaşık yüzde 50’si civarında olup, istisna bir usulün temel usul olması sonucunu doğurmuştur.

Atatürk'ün Katilleri

– Bu sonuç, Kamu İhale Kanunu’nun öngördüğü ‘şeffaflık’, ‘rekabetçilik’ gibi temel ilkelerin sarsılmasına neden olabilecek bir zemini ortaya çıkarabilecek boyuttadır. Türk Tarih Kurumu’nda yapılan faaliyetlerden, tıpkı basım yayın faaliyetlerinin, anma etkinliklerinin, sergi ve kitap tanıtım faaliyetlerinin veya bunlarla ilgili konferansların araştırma geliştirme faaliyetleri kapsamında değerlendirilip, bu faaliyetlere ilişkin mal ve hizmet alımlarının ‘istisna’ maddesi çerçevesinde alınmasının amacı aşan bir yaklaşım olduğu düşünülmektedir.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!