SON DAKİKA

TÜRK ORDUSU CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK HAREKATI İÇİN EMİR BEKLİYOR

Türk Ordusu teyakkuzda. Tarihimizin en büyük harekatı için 80 bin asker emir bekliyor.

Bu haber 16 Mart 2019 - 16:24 'de eklendi.

Türk Ordusu teyakkuzda. Mün-biç ile Fırat’ın doğu kısımlarına harekat için 80 bin Türk askeri emir bekliyor. Bu tarihi rakam, 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan 40 bin askerimizin yaklaşık 2 katı demek oluyor. Türk Ordusu, Cumhuriyet tarihinin en dev görevini Şanlıurfa ve Kilis’ten yönetecektir. Askerlerimiz 10’u aşkın noktadan aynı anda taarruza gidecektir. Mün-biç ve Fırat’ın doğusuna yönelik harekat ise önemli hazırlıklar büyük bir ölçüde tamamlanmıştır. Milli Savunma Bakanımız sayın Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ı geçtiğimiz gün cephe hattında buluşturan sürece ilişkin bazı ayrıntılar belli oldu.

Bu konu ile ilişkin, hudut bölgesinde 500 kilometrelik hat ve Mün-biç’in güney aksında başlayacak harekâta 80 bin kişilik güç katılacak. Söz konusu rakam, Türkiye’nin 1974 yılında 40 bin kişiyle gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan daha büyük bir operasyona çıkacağı anlamına geliyor. Hedef ise 30 bin kilometrekarelik alandaki ter-ör örgü-tlerini tamamıyla imha edip teh-dit koridorunu sona erdirmek. ASKERLERİMİZİN KARARGAHLARI DA NETLEŞTİ: Cumhuriyet tarihinin en büyük askeri harekâtı Şanlıurfa ve Kilis-Elbeyli’de kurulan ana karargâhlardan yönetilecek.

İstihbarat, izleme, lojistik ve ana yönetim bu merkezlerden sağlanacak. Ter-ör işgalinin sürdüğü sınır hattında intikal 10’dan fazla noktadan başlayacak. 10’ar kilometrelik derinliğe inen birlikler ilk aşamayı başlatacak. Tüm giriş noktaları arasındaki bağlantılarının tamamlanmasının ardından ikinci 10 kilometrelik etap devreye sokulacak. TSK ayrıca Suriye içerisinde Körfez tarafından kışkırtılan aşiret mensuplarına yönelik de istihbarat ve emniyet merkezli tedbirler aldı. Türk Ordusu teyakkuzda. Operasyon sürecinde Mehmetçik ve ÖSO birliklerine yönelecek sivil sabotajları önlemek amacıyla birçok girişimde bulunan yetkililer, P-K-K yanlısı olabilecek çeşitli grupları bu yöndeki niyetlerinden vazgeçmeleri yönünde net bir dille uyardı.

TÜRK ORDUSU’NUN KORKUSU ETRAFI SARDI: Operasyonun artık an meselesi haline gelişi, sınır ötesinde ter-ör örgü-tü P-K-K ile işbirlikçilerini paniğe sevk etti. Bölgede Türkiye’ye karşı P-K-K ile işbirliği yapan kişiler ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Başta Mün-biç olmak üzere Tel Abyad, Kamışlı ve Resulayn’da Esed ve P-K-K ile ortak hareket eden grupları korku sardı. Türkiye karşıtı faaliyetlerde bulunduğu bilinen birçok iş adamı ve P-K-K’nın ‘sivil’ faaliyetlerinde görev yapan şahıslar, ailelerini bölgeden çıkarmaya başladı. Yeni Şafak, P-K-K’ya yakın kişilerin sermayelerini ve fabrikalarını ya Rakka’ya ya da Kuzey Irak’a taşıdığı bilgisine ulaştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!