SON DAKİKA

Türk Düşmanları Bir Araya Geldi, Akıl Almaz Suçladılar

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve GKRY Lideri Nikos Anastasiadis ‘Doğu Akdeniz’ gündemi ile Atina’da buluştu. Ortak bildiri yayımlayan liderler Türkiye için haddi aşan ifadeler ve suçlamalarda bulundu.

Bu haber 19 Ekim 2021 - 21:04 'de eklendi.
Abone ol

Doğu Akdeniz’de sular durulmuyor. Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Mısır arasında Atina’da düzenlenen 9. Liderler Zirvesi’nin ardından ortak bir bildiriye yayımladı. İş birliğinin devam edeceği belirtilen bildiride Güney Lefkoşa’da olacak daimi bir sekreterlik kurulmasında hemfikir olunduğu bildirildi.

Bildiride ayrıca GKRY ve Mısır arasında elektrik bağlantısı oluşturulmasına ilişkin mutabakat muhtırası imzalandığı ve bu anlaşmanın sadece taraf ülkeler değil, Avrupa’nın da enerji güvenliğine katkı sağlayacağı savunuldu.

TÜRKİYE’Yİ SUÇLADILAR

Türk araştırma gemilerinin Kıbrıs Adası yakınlarında yaptıkları sondaj ve sismik araştırmaları tarafların kabul etmediği aktarılan bildiride, Türkiye’nin bölgede “uluslararası hukuka uymayan provokatif eylemlerde bulunduğu” iddia edilerek, buna son verilmesi istendi.

MISIR’IN ARZUSU YUNANİSTAN ÜZERİNDEN AVRUPA’YA ULAŞTIRMAK

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise elektrik ve doğal gaz alanında taraflar arasında öngörülen iş birliğine vurgu yaparak, sıvılaştırılmış doğal gazın Mısır üzerinden Yunanistan, Balkanlar ve Orta Avrupa’ya ulaştırılmasını arzuladıklarını kaydetti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

MİÇOTAKİS’TEN HADDİNİ AŞAN İFADELER

Zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki komşularına bakışının bölgede barış için bir tehdit olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlamadığını” ileri sürdü. Ortak basın toplantısında Kıbrıs meselesine vurgu yapan GKRY Lideri Nikos Anastasiadis ise iki devletli çözümden yana olmadıklarını söyledi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!