SON DAKİKA

Türk Dışişleri: Alman vekiller Konya’daki askerleri üst düzey NATO yetkilisiyle ziyaret edecek

Müftüoğlu, Alman Parlamenter heyetinin Konya Üssü’ndeki NATO AWACS misyonunda görevli Alman askerlerini ziyareti hakkındaki bir soruya cevaben açıklama yaptı.

Bu haber 10 Ağustos 2017 - 13:35 'de eklendi.
Abone ol

Müftüoğlu, Alman Parlamenter heyetinin Konya Üssü’ndeki NATO AWACS misyonunda görevli Alman askerlerini ziyareti hakkındaki bir soruya cevaben açıklama yaptı.

Müftüoğlu, Alman parlamenterlerin Konya Üssündeki NATO AWACS Misyonunda görevli Alman askerlerini NATO çerçevesinde ziyaretiyle ilgili olarak, NATO Sözcü vekilinin bir açıklama yaptığını anımsatarak NATO Genel Sekreteri’nin Türk ve Alman bakanlarla yaptığı danışmalar ışığında, ziyaretin gerçekleştirilmesi için kolaylaştırıcı katkı sağladığını belirtti.

GELECEK VEKİL SAYISI HENÜZ BELLİ DEĞİL

Müftüoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ziyaretin, bir NATO misyonu olarak, üst düzeyli bir NATO yetkilisinin de katılımıyla, 8 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Ziyaretin ayrıntılarına ve atılması gerekli müteakip adımlara ilişkin görüşmeler NATO’da devam etmektedir. Türkiye, tüm NATO harekâtlarının ve misyonlarının başarıyla icrasına yönelik kapsamlı katkılarını sürdürmektedir. Alman parlamenterlerin bir NATO heyeti içinde Konya’daki AWACS Misyonunda görevli Alman askerleri ziyareti konusundaki yaklaşımımız da bu geri planda belirlenmiştir.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Diplomatik kaynaklar, gelecek Alman milletvekili sayısının belli olmadığını, ayrıntılar üzerinde çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Türkiye, daha önce Alman Federal Meclisi Savunma Komisyonu’ndaki bazı Alman milletvekillerinin yaptığı açıklamalar dolayısıyla ziyarette yer almalarını veto etmiş ve ziyaret gerçekleşmemişti.

Daha önce Alman Federal Meclisi Savunma Komisyonu üyelerinin İncirlik Üssü’nde görevli Alman askerlerini ziyaretine izin verilmemiş, bunun üzerine Almanya askerlerini İncirlik’ten çekerek Ürdün’de konuşlandırmıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!