TÜRK DESTANI ‘DEDE KORKUT’ UNESCO LİSTESİNDE!

Dede Korkut Kitabı, UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne alındı.

TÜRK DESTANI  ‘DEDE KORKUT’ UNESCO LİSTESİNDE!
Yayınlama: 28.11.2018
3
A+
A-

Oğuz Türklerinin en eski destansı hikayelerinin bulunduğu Dede Korkut Kitabı (Kitāb-ı Dedem Ḳorḳud Alā Lisān-ı Tāife-i Oġuzân), UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne oy birliğiyle kabul edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin bir kültür mirasının daha UNESCO listelerindeki yerini aldığı belirtilerek şöyle denildi:

‘İNSANLIĞIN MİRASI’

“Geçen yıl mart ayında ‘Dede Qorqud/Korkyt Ata/Dede Korkut Mirası: Destan, Masal ve Müzik’ başlıklı çok uluslu dosyası olarak UNESCO’ya gönderilen kültür mirasımız, temsili listeye 17. unsur olarak bugün itibarıyla dahil edildi. Morityus Cumhuriyeti’nin başkenti Port Louis’de gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 13. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda temsili listeye alınan Türk destanı, artık insanlığın somut olmayan kültürel mirası oldu.”

‘LİSTEYE EN ÇOK UNSUR SOKAN İLK 5 ÜLKE İÇİNDE’

“Türkiye, bu kararla temsili listeye en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasındaki yerini de korudu” vurgusu yapan bakanlık ‘Dede Korkut: Destan, Masal ve Müzik’ dosyasının, Kazakistan’ın moderatörlüğünde, Azerbaycan ve Türkiye’nin katılımıyla çok uluslu olarak hazırlandığının altını çizdi.

‘TÜRK KÜLTÜRÜNÜN DESTAN, MASAL, MÜZİK GELENEĞİ’

Açıklamada Türk dünyasının yüzlerce yıllık kültürel kimliğinin taşıyıcısı ve ortak mirası olan ‘Dede Korkut’ etrafında şekillenen destan, masal ve müzik geleneğinin, başta kuzeydoğu olmak üzere Türkiye genelinde yaşatıldığı anımsatıldı.

‘KUŞAKTAN KUŞAĞA’

Dede Korkut kültürünü oluşturan destan, masal ve müzik içerisindeki dilden dile, kuşaktan kuşağa aktarılan değerlerin, Türkiye’nin kültürel belleğinde canlılığını koruduğu belirtildi.

Bu değerlerin geçmişle bugün arasındaki kültürel bağın güçlenmesine, kültürel devamlılığın, aidiyet ve kimlik anlayışının geleceğe taşınmasına katkıda bulunduğu vurgulandı.

‘SINIRLARI AŞAN’

Açıklamada, birikimi ve değerleri sınırları aşan ‘Dede Korkut’ mirasının, bu yönüyle Türkçe konuşan ülkelerde de birleştirici bir unsur olarak büyük önem taşıdığına işaret edildi.

‘LİSTEDEKİ 17. UNSURUMUZ’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Türk destanı ‘Dede Korkut’ Morityus Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen UNESCO toplantısında ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesi’ne oy birliği ile kabul edildi ve listedeki 17. unsurumuz oldu. Hayırlı olsun.”

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı