TÜRK BİLİM ADAMLARINDAN COVID-19’A KARŞI BURUN SPREYİ

Bilkent, Ankara ve Hacettepe üniversitelerinin iş birliğiyle koronavirüsün burundan vücuda girişini engelleyen burun spreyi geliştirildi.

TÜRK BİLİM ADAMLARINDAN COVID-19’A KARŞI BURUN SPREYİ
Yayınlama: 07.12.2020
1
A+
A-

Türkiye’nin köklü üniversiteleri koronavirüsle mücadele için iş birliği yaptı. Bilkent, Ankara ve Hacettepe üniversiteleri tarafından koronavirüse karşı burun spreyi geliştirildi.

Burun boşluğuna sıkılan protein molekülü sayesinde virüsün hücreye girişi engellenecek. Uzmanlar burun spreyinin salgını yavaşlatacağına inanıyor. 

‘COVID GEÇİRMEMİŞ YÜKSEK RİSKLİ OLAN HERKESİN KULLANABİLMESİNE AÇIK OLACAK’

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Urartu Şeker, burun spreyi hakkında şu bilgileri verdi:

“Bu çalışma şu anda tamamlanmış durumda ve faz sürecindeyiz. Şu anda faz başvurusu yapılmak üzere ve bununla ilgili işlemler yapılıyor. Bilimsel olarak raporlama kısmı da birkaç gün içerisinde tamamlamış olur. Biraz daha virüs dolaşımını engelleyip pandemi sürecinden çıkışa destek olacağını düşünüyoruz. COVID geçirmemiş yüksek riski olan herkesin kullanabilmesine açık olacak. Üretim maliyeti oldukça düşük.”

Doç. Dr. Şeker açıklamasına şu şekilde devam etti:

Spreyin üretim ve tasarımı Bilkent, hayvan deneyleri Ankara Üniversitesinde yapıldı. Virüsün organlar üzerindeki viral çoğalımı da Hacettepe Üniversitesinde incelendi. İlacın klinik öncesi test çalışmalarında olumlu sonuçlar alındı. 

Doç. Dr. Urartu Şeker, spreyin hayvanlara burundan verildiğini söyleyerek, “Burundan verildikten sonra görüldü ki ilacı alan hayvanlarda, almayanlara göre oldukça güzel bir koruyuculuk sağlanmış oldu” dedi.

Tescil sürecinin tamamlanmasının ardından, virüsün burundan girişini engelleyen sprey, öncelikle risk gruplarındaki kişilerde ve sağlık çalışanlarında kullanılacak. 

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı