SON DAKİKA

Turizm Bakanının Kardeşinin Uçak Şirketi Atlas Global İflas Bayrağını Çekti

Son yıllarda yaşadığı ekonomik sorunları atlatamayan Atlas Global’in resmen iflas ettiği duyuruldu. Atlas Global; Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un kardeşi Ali Murat Ersoy’a aitti. Atlas Global çalışanları; maaş, kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmediğini belirterek günlerce eylem yapmıştı.

Bu haber 25 Haziran 2021 - 18:20 'de eklendi.
Abone ol

Ekonomik sorunlar yaşayan AtlasGlobal, bu olumsuzlardan en çok etkilenen hava yolu şirketlerinden birisi oldu.

AtlasGlobal’den gelen haberler nihai kötü sona ulaşıldığını gösterdi. Firmanın iflas ettiği açıklandı.

Para Dergisi’nin haberine göre; iflas sürecinin hikayesi birkaç yıl öncesine dayanıyor. İş insanı Ali Murat Ersoy’a ait olan AtlasGlobal Havacılık uçuşlarını durdurmuş ve firma ekonomik gerekçelerle tarifeli seferlerine 26 Kasım-21 Aralık 2019 tarihleri arasında ara vermişti.

Firma 26 Kasım’da iş ortaklarına gönderdiği mesajda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yakın geçmiş dönemin olumsuzlukları ve beraberinde getirdiği ekonomik yük ve 2019 Nisan ayı itibariyle İstanbul Havalimanı’na geçişle birlikte lojistik ve operasyonel maliyetlerde yaşanan büyük artış, havayolumuz açısından 2016/2017 kayıplarımızı yeterli sürede telafi etme imkanımızı ortadan kaldırmıştır.

Nakit akışımızdaki gerekli yapılandırma ve iyileştirmeyi sağlamak amacıyla, tüm uçuşlarımıza 26 Kasım 2019 itibariyle 21 Aralık 2019 tarihine kadar ara vermek zorunda kaldığımız bilgisini arz ederiz” 

Şirket bu açıklamalardan sonra tekrar seferlere başlasa da bunlar sürekli olmadı.

Gerek piyasa koşulları gerekse mali sıkıntı aşılamadı. 2020 başında çalışanlarına gönderdikleri bir yazı ile iflas başvurusunda bulunulacağı kamuoyuna açıklanmıştı.

Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen 17.06.2021 tarih ve 2020/15 Esas sayılı dava ile ilgili karar verilmiş. Mahkeme heyetinin 17 Haziran 2021 saat 14.21’de aldığı karar ile AtlasJet resmen iflas etti. Müflis şirketin tasfiye işlemleri için de Bakırköy 1. İcra Müdürlüğü görevlendirildi.

2001 YILINDA KURULDU

Atlasjet, 14 Mart 2001 yılında Türkiye’de “Tarifesiz İç Hat ve Dış Hat Uçuşlarda Yolcu ve Kargo Taşımacılığı” gerçekleştirmek üzere kuruldu.

İlk uçuşunu 1 Haziran 2001 tarihinde gerçekleştirdi. İç ve dış hat tarifeli uçuşlarına 2004 yılında başlayan şirket Türkiye’de IOSA sertifikalı ilk IATA üyesi özel hava yolu oldu. İki uçak ile faaliyete başlayan AtlasJet’in 2018’de filosunda 16 uçak vardı.

Şirket dar boğaza girmeden önce 35 farklı ülkede 50’den fazla noktaya uçuyordu. Türkiye içerisinde ve Asya, Rusya, BDT Bölgesi, Orta Doğu ve Avrupa’ya tarifeli uçuşlar yapıyordu.

T.C. BAKIRKÖY1. İCRA DAİRESİ
2021/48 İFLASIN AÇILMASI İLANI

Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 17/06/2021 tarih ve 2020/135 Esas sayılı dava dosyası ile 454276-0 İstanbul ticaret sicil nosunda kayıtlı müflis ATLASJET HAVACILIK A.Ş. ‘in (V.K.No: 3300184822) 17/06/2021 tarih saat 14:21 itibarı ile iflasına karar verilmiştir. 

İ.İ.K. 166. Maddesi gereğince tebliğ ve ilan olunur. 18.06.2021

İcra Dairesi Hesap Bilgileri

Banka Adı: T. Vakıflar Bankası T.A.O.

Iban No: TR670001500158007290498754

Vergi Dairesi Adı/No: Bakırköy Vergi Dairesi – 1320067729

“BİZDEN ÇALIP SERVETİNİZE SERVET KATAMAZSINIZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ikiz kardeşi Ali Murat Ersoy’un sahibi olduğu havacılık şirketi AtlasGlobal çalışanları, şirketin iflasından sonra maaş, kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmediğini kaydederek günlerce eylem yapmıştı. Bakan Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur’un Kadıköy’deki merkez binasının önüne çadır kurarak eylem yapan işçiler, “İkinizden de korkmuyoruz. Bizden çalıp servetinize servet katamazsınız” demişlerdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘ERSOY AİLESİ ZENGİNLİĞİNE ZENGİNLİK KATTI’

İşçiler, kendi alacakları bugüne kadar ödenmezken Ersoy ailesinin zenginliğine zenginlik katarak, Bodrum Türkbükü’ndeki Hilton Otelini satın aldığını anımsatmışlardı.

Eylem sırasında, “Emek Hırsızı Murat Ersoy”, “Öde Kurtul Murat Ersoy”, “İşçiyiz Kazanacağız” sloganlarını atan işçiler, alacaklarını alıncaya kadar eylem ve protestoya devam edeceklerini ifade etmişlerdi.

‘EMEK HIRSIZI, BİZİ KULLANDI’

Eylemde konuşan eski bir AtlasGlobal çalışanı şunları söylemişti:

“15 senedir çalışıyorum. 15 yıl hizmet sektörü ve yolcu hizmetleri biriminde çalıştım. Bayram, seyran olduğunda biz orada sabahlara kadar çalıştık. Büyük emek sarf ettik. Herkesin işi zordur ama bombada oradaydım ben son anda saniyelerle kurtuldum. Hayatımda hiç yaşamayacağım şeyleri gördüm. 17 gün sonra darbeyi yaşadım polisle asker arasında kaldım.

Yani burada çok büyük emek var. Biz orada çok büyük mücadeleler ettik. Bizi kullandı. Son ay servisimiz yoktu. Biz karşıladık. Özellikle eski çalışanlar orayı aile gibi gördü. Bizi oyaladı. Toplantılar yaptı bugün vereceğim yarın vereceğim bir türlü vermedi. Sonunda otel aldı. 14 şubatta sevgililer gününde güzel bir hediye verdi bize. Herkes mağdur kirasını çocuğunun bezini alamayan insanlar var. Bu adamın parası yoktur dersin ama bu Ersoy ailesinin bize vereceği paranın yüz katı var. Öde kurtul Murat Ersoy.”

Eyleme katılan bir başka işçi de buraya gelirken niyetlerinin oturma eyleminin ardından çadır kurmak olduğunu, ancak emniyet güçlerinin önce çadırlarına el koyduğunu, uzun uğraşlar sonucu aldıkları çadırları nihayetinde kurduklarını söyledi.

Eylemci, yasaklara rağmen burada kalmak istediklerini, polisin de “Gözaltına alırız” diye gözdağı verdiğini belirterek, şunları ifade etti:

“Devletimizin bize sunduğu pandemi dönemindeki bu zorlu şartlarda evlerimizde oturmamızı isteyen yasaya uymaktı niyetimiz. Fakat bizi bu zor durumda bırakan yine devlet tarafından görevlendirilmiş Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un bize dönmemesi. Herhangi bir dönüş olmaz ise maalesef yasağı çiğnemek zorunda kalacağız. Bunu isteyerek yapmıyoruz. Kimse beni sokaktasın diye suçlamasın.

Beni sokağa itenlere bir sorun bakalım neden buradayım diye. Bu soğukta sokakta olmaktan keyif almıyoruz. Hatta sizin hakkınızı vermeyeceğiz ama sokağa çıkma yasağında yasağı delin geçin de bakın o zaman sizi nasıl alırız diyen emniyet güçlerine de seslenmek istiyorum. Bizi bu suçlama ile belki alıkoyacaksınız ama bu yayın ve bunu izleyenler bilecek ki bizlerin gidecek yeri kalmadı. Kalmadığımız için buradayız. Hiç kimse bu pandemi döneminde kendini tehlikeye atmaz.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!