SON DAKİKA

TÜRİYE, ÇİN’E SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İHRACATI YAPILABİLECEK

Ticaret Bakanı Pekcan, “Yürütülen yoğun girişimler neticesinde ülkemizden Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kalkmıştır” dedi.

Bu haber 22 Mayıs 2020 - 1:25 'de eklendi.

Bakan Pekcan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ticaret Bakanlığı  ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde, Ticaret Müşavirliğinin de  katkılarıyla yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Türkiye’den Çin’e  gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını  duyurdu.
 
Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan  açıklama ile Türkiye’den Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek firma  listelerinin duyurulduğunu belirten Pekcan, “Bu kapsamda sektörümüzün önde gelen  54 firması Çin’e süt ürünleri ihracatı gerçekleştirebilecektir. Yaklaşık 6 milyar  dolar ile dünyanın en önemli süt ürünleri ithalatçılarından birisi olan Çin  pazarının Türk ihracatçılarımıza açılması memnuniyet vericidir. İhracatçılarımıza  hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.
 
Çin pazarında yer edinilebilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek
Konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, G20 Liderler  Zirvesi vesilesiyle 14 Kasım 2015’te Türkiye’den Çin’e ihraç edilecek süt ve süt  ürünlerinin veteriner ve sağlık şartları konusunda protokol imzalanmış, 2018’de  Çin Gümrükler Genel İdaresinden teknik bir ekip Türkiye’ye gelerek işletmeleri  yerinde ziyaret etmişti.
 
Aradan geçen süre zarfında yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Çin  Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile  Türkiye’den Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatı için 54 firmaya farklı ürün  gamlarında yetki verildi.
 
Bu kapsamda Çin pazarında yer edinilebilmesine yönelik çalışmalar  yürütülecek ve pazara giriş çalışmalarının diğer Uzak Doğu ülkelerini de  kapsayacak şekilde genişletilmesi suretiyle pazar çeşitliliğinin  gerçekleştirilebilmesi sağlanacak.
 
Başta süt ürünleri olmak üzere tarım ürünlerinin söz konusu  coğrafyadaki pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilecek.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!