SON DAKİKA

TÜPRAŞ FUELOİL ÜRETİMİ DURACAK

TÜPRAŞ, İzmit Rafinerisi Fueloil Dönüşüm Tesisleri’nde üretime 90 gün boyunca ara verecek. Bu süreçte yaşanacak 40 milyon dolarlık üretim kaybının ithalatla karşılanacağı belirtildi.

Bu haber 13 Ocak 2019 - 16:17 'de eklendi.
Abone ol

TÜPRAŞ’tan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, İzmit Rafinerisi Fueloil Dönüşüm Tesisleri’nde yapılacak bakım çalışmaları nedeniyle, faaliyetlerin 90 gün boyunca durdurulacağı belirtildi. Şubat ayı sonunda başlayacak durdurma faaliyetinin Mayıs ayının sonlarına kadar süreceği ifade edildi.

DÖRT YILDA BİR ZORUNLU YAPILIYOR

KAP’a yapılan açıklaUEmada şu ifadelere yer verildi: “2015 yılında devreye alınan İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisimizde, teknik olarak dört yılda bir yapılması ve tüm ünitelerde faaliyetin durmasını gerektiren periyodik bakım çalışması nedeniyle duruş planlanmıştır. Bu duruş esnasında, bazı iyileştirme projeleri kapsamında ekipman değişiklikleri de yapılacak olup, toplam duruş süresi 90 gün olarak planlanmıştır.”

ÜRETİM KAYBI İTHALATLA KARŞILANACAK

Öte yandan, bu 90 günlük süreçte yaşanacak azalmanın ithalat ile kompanse edileceği bildirildi. Hedeflenen genel satış hacmine herhangi bir etki etmeyeceği açıklanan durdurma kararı nedeniyle, 40 milyon dolar kayıp yaşanacağı ifade edildi. Bu sürecin araç yakıtlarına zam şeklinde yansıy yansımayacağı ise merak konusu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!