Tüm Türkiye’de Fiyatlar Değişti: Ekmekte Zamlı Satış

Peş peşe pek çok şehre gelen ekmek zamları temmuz ayında ülke geneline gelecek. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarının bu ay itibarıyla 7 ile 7.5 lira arasında olacağını duyurdu.

Tüm Türkiye’de Fiyatlar Değişti: Ekmekte Zamlı Satış
Yayınlama: 02.07.2023
Düzenleme: 03.07.2023 15:10
79
A+
A-

Seçimlerin ardından ilk zam enerjide ve ekmekte görülmüştü. Peş peşe pek çok ile ekmek zammı gelince, ‘ekmek 10 lira olacak’ iddiaları gündeme geldi. Ekmek 10 lira olmadı fakat ülke genelinde fiyatı arttı. 

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ankara’daki Federasyon genel merkezinde açıklama yaptı. 

‘EKMEĞİN 10 LİRA OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL’ 

Balcı açıklamasında, “Hiç fırıncılık yapmayan, dernek adı altında olan kişiler, ‘ekmek 10 lira olacak’ söylemlerini tekrar gündeme getirmeye başladılar. Bunun yanında uncular da ekmek fiyatlarını konuşmaya başladı. Bu mesleği icra etmeyen, açıklama yapma yetkisi olmayan insanların, halkımızın temel gıda maddesi olan ekmek konusunda bilgilendirme yapmasını doğru bulmuyoruz. Un Sanayicileri Başkanı’nın da ekmek fiyatları konusunda açıklama yapması son derece yanlış. Onların yapacağı açıklamanın un fiyatları üzerinden olması gerekir. Yaptığımız çalışmalar neticesinde ekmek fiyatının 10 lira olması söz konusu değildir. Azami kilogram fiyatı 25 lira olan ekmeğin 35,5 lirayı geçmemesi yönünde öngörümüz var. Azami olarak 35,5 liranın üzerinde olmayacağını düşünüyorum.” dedi. 

PEYDERPEY BU FİYATLAR UYGULANACAK 

Balcı, temmuz ayı içinde peyderpey illerde bu fiyatın uygulanmaya başlayacağını belirterek, “Bazı vilayetlerde bu 200 gram 7 lira olarak uygulanır, bazı vilayetlerde 210 gram 7,5 lira olarak uygulanır. İle göre farklılık arz edebilir; ama 200-220 gram bandında değişiklik arz edebilir. 

Esnafımız bu fiyat farkını minimum seviyede tutmaya çalışırken sektörün aksayan yanlarını gidermeye çalışıyoruz. 200 gram ekmek 7 lira olduğunda 35 lira oluyor kilosu. Eğer 210 gram 7,5 lira olursa bu da 35,5 lira oluyor. 220 gram olursa o da 34,5 denk gelir. Azami 35,5 üzerinde olmaması için çalışmalarımızı yapıyoruz. Benim bir fiyat söylemem doğru olmaz; ancak 35 liranın üzerinde olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.” açıklamalarında bulundu. 

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı