SON DAKİKA

TÜM DÜNYADA TEPKİ ÇEKEN ABRAMOVİC’İN SERGİSİ İSTANBUL’DA

Performanslarında Satanist ritüellerin yanı sıra domuz kanı, çeşitli vücut sıvıları, sperm ve anne sütü kullanan Sırp performans sanatçısı Marina Abramovic’in Akış-Flux adlı sergisinin İstanbul’da sergilenmesi tepkilere neden oldu. Tüm dünyada tartışma konusu olan ismin sergisi Türkiye’d! Peki neden? Bu tartışmalı ismin PR’ını kimler, neden yapıyor?

Bu haber 18 Şubat 2020 - 14:02 'de eklendi.
Abone ol

Haber Vakti’nde yer alan habere göre; hakkında çok sayıda iddia ortaya atılan vücut performans sanatçısı Abramovic’in 31 Ocak ile 26 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde Akbank sponsorluğunda Akış-Flux adlı bir sergi düzenleyecek olması tartışmalara ve tepkilere neden oldu.

TUHAF PERFORMANSLARA İMZA ATMIŞTI

Bir masa üstüne bıraktığı objelerle ‘bana istediğinizi yapabilirsiniz’ dediği ‘Rhythm-0’ adlı performansının ardından üne kavuşan 73 yaşındaki Abramovic, Imponderabilia adlı sergisinde de sergisine gelenleri eşi ile birlikte müze kapısında çıplak bir şekilde bekleyerek aralarından geçmesini istemişti. Eşi Alman performans sanatçısı Ulay’dan ayrılmadan önce de Çin Seddi’ni karşılık 3 ay boyunca 2 bin kilometre yürüyerek ortada buluşan çift, evliliklerine son noktayı koymuştu. 2010 yılında New York’ta sergilediği bir performansta 736 saat boyunca bir sandalyede oturmuştu.

ADI PİZZAGATE SKANDALINDA DA GÜNDEME GELMİŞTİ

Wikileaks’ın 2016 yılında ABD Başkan Adayı Hillary Clinton’un seçim kampanyası yöneticisi John Podesta’nın e-postalarını kamuoyuna sızdırmasıyla başlayan ‘Pizzagate’ skandalında Podesta’nın e-postalarında pizza hakkında kullandığı terimler, pedofililerin kullandıkları şifreli bir dile işaret ettiği belirtilmişti. Bunun üzerinden Comet Ping Pong adlı pizza restoranında çocuklara işkence ve tecavüz edildiği belirtilmişti. Çok sayıda ünlü isim pizza ister gibi çocuk sipariş ettikleri öne sürülmüştü. Abramovic’in adı da Pizzagate skandalında da bir dönem geçmiş ve söz konusu skandalla anılan isimlerla olan yakınlığı da buna gerekçe gösterilmişti. Abramovic’in ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD’li ünlü popçu Lady Gaga ve ABD’li rapçi Jay Z ile de yakın ilişkisi olduğu sık sık gündeme gelmişti.

SATANİST RİTÜELLER, ANNE SÜTÜYLE KARIŞTIRILMIŞ SPERM….

Abramovic ise en çok tepkiyi Spirit Cooking (Ruh Pişirme) adlı performansında çekti. Söz konusu performansta Satanist ritüellerin yanı sıra domuz kanı, anne sütü, sperm ve çeşitli vücut sıvıları kullanmıştı. Duvara domuz kanıyla ”Taze anne sütü ile taze sperm sütünü karıştırıp deprem gecelerinde için.”, ”Keskin bir biçakla sol elinin orta parmağına derin bir kesik at ve acıyı çek,” ve ”Geceden kalma kabuslara taze sabah idrarı serpiştirin” gibi şiddet içeren ifadeler yazdığı görüldü.  Abramovic’in geçmişte çektirdiği bazı fotoğraflarda kendisinin ve üzeri çıplak küçük çocuklar ile fotoğrafları bulunduğuna, bu fotoğraflarda pedofili imaları bulunduğuna dikkat çekilmişti.

TÜM DÜNYADA TEPKİ ÇEKEN ABRAMOVİC’İN TÜRKİYE’DE SERGİ AÇMASI TEPKİ ÇEKTİ

Dünya kamuoyunda tepkilere neden olan bir performans sanatçısının İstanbul’da 3 ay boyunca sergisinin sergilenecek olması Türkiye’de de tepkilere neden oldu. Abramovic’i bir sanat abidesi olarak gösterenler, hatta bunu bir adım öteye taşıyarak kutsayanların neyi amaçladığı merak konusu oldu. Böylesi tartışmaya açık ve hakkında Satanist ve pedofili iddiaları bulunan bir sanatçının Türkiye’de kendini ifade etme alanı tanınması tartışmaları beraberinde getirdi.

 

 

 

Kaynak: Haber Vakti

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR