SON DAKİKA

Tüfenkci: Habur’a alternatif kapı için çalışıyoruz

Tüfenkci, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) olası yaptırımlar ve sınırlardaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu haber 27 Eylül 2017 - 14:29 'de eklendi.

Tüfenkci, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) olası yaptırımlar ve sınırlardaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tüfenkci, A Haber canlı yayınında yaptığı değerlendirmede, “Şu anda Habur Sınır Kapımız açık durumda, ancak araç sayısı giriş çıkışında bir düşüş olduğunu görüyoruz, kontroller de sıklaştırıldı. Habur Sınır Kapısı’nın şu anda açık olmasının sürekli açık tutulacağı anlamına gelmemesi lazım” şeklinde konuştu.

‘DÜŞÜŞTE GÜVENLİK ENDİŞESİ ETKİLİ’

Habur Sınır Kapısı geçişlerindeki azalmada güvenlik endişesinin de etkili olduğunun altını çizen Tüfenkci, “Habur sınır kapısı kapatılması gibi şoklara karşı, alternatif güzergahlar yok değil, mevcut. Orta vadede (Habur’a alternatif) yeni bir kapı konusunda da çalışmalar var” dedi.

Bakan Tüfenkci, Ovaköy’de Habur’a alternatif kapının açıklamasının 2-3 ayda gerçekleşebileceğini ancak daha fazla zaman da alabileceğini bildirdi.

Bölgedeki son durumun Türkiye ekonomisi üzerine etkisini yorumlayan Tüfenkci şöyle konuştu:

“Kuzey Irak’taki gelişmelerin ticaretimize etkisinin çok büyük olacağına inanmıyoruz. Kuzey Irak’a olası yaptırımlar abartıldığı kadar Güneydoğu’daki ihracatçılarımızı etkilemez. Yine de (olası yaptırımların) ihracatçımızı etkilememesi için alternatif güzergahlar dahil, her türlü tedbiri alıyoruz; şu anda olumsuz etkileyen bir durum söz konusu değil.”

Tüfenkci ayrıca, “İran üzerinden, deniz ya da hatta hava yoluyla, Irak merkezi yönetimine ihracatımızı gerçekleştirebiliriz” ifadesini kullandı.

Suriye ile Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki giriş ve çıkışlar sınırlandırılmış vaziyette olduğunu belirten Tüfenkci, yarın Hatay’a gidip son durumu değerlendireceklerini açıkladı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!