SON DAKİKA

TTB Genel Başkanı Tükel: Çabalar beyhude, TTB’nin adı Bakanlar Kurulu kararıyla değiştirilemez

Afrin harekatına karşı ‘Savaş halk sağlığı sorunudur’ açıklamasının ardından gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyeleri adli kontrol şartı ile serbest bırakılmalarının ardından merkez binada açıklama yaptı.

Bu haber 07 Şubat 2018 - 15:40 'de eklendi. 40

Afrin harekatına karşı ‘Savaş halk sağlığı sorunudur’ açıklamasının ardından gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyeleri adli kontrol şartı ile serbest bırakılmalarının ardından merkez binada açıklama yaptı.

Gazete DuvaR’dan Serkan Alan’ın haberine göre, TTB Genel Başkanı Raşit Tükel’in okuduğu açıklamada TTB’nin polemiklerin ve saflaşmaların tarafı olmayacağı belirtildi.

TTB ve Barolar Birliği’nden ‘Türk’ ifadesinin çıkarılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleriyle ilgili soruya yanıt veren Tükel, Anayasa’nın 135’inci maddesi uyarınca kurulan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olduklarını belirterek Bakanlar Kurulu kararıyla isim değişikliğinin söz konusu olamayacağını söyledi.

‘TÜRK VE TÜRKİYE SÖZCÜKLERİ KAMUSAL YARAR TAŞIYAN HİZMETLER NEDENİYLE VERİLMİŞTİR’

Bu konuda da geri adım atmayacaklarını belirten Tükel, “Bu çabaların beyhude olduğunu düşünüyoruz. Tüm toplumu kapsayan sağlık hizmetlerinin verildiği örgütlerde o ülkenin ismi ya da tanımlayan ifadeler yer almaktadır. Bundan geri adım atılmayacağına inanıyoruz ve şimdi olması gerektiği gibi savunacağız” dedi.

Tükel, “TTB ve diğer kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin isimlerinde yer alan ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ sözcükleri, Anayasa gereğince bu mesleklerin hizmet verdikleri alanda, tüm toplumu kapsayan, kamusal yarar taşıyan hizmetler nedeniyle verilmiştir. Bu niteleme her birinin kuruluş kanunlarında yer almaktadır ve ülkemize özgü bir durum değildir. Dünyada da bütün hekim birlikleri ülkelerinin adıyla anılır. TTB’yi itibarsızlaştırmak üzere yapılan söylemler vicdanlı, uygar insanlar nezdinde üzüntü ve şaşkınlıkla izlenmektedir” diye konuştu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın