SON DAKİKA

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Tutuklandı

Dün sabah “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı.

Bu haber 27 Ekim 2022 - 16:38 'de eklendi. Son Güncelleme27 Ekim 2022 - 18:55
Abone ol

Hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yürütülen soruşturma kapsamında dün sabah İstanbul’da gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi’ne sevk edildi.

Şebnem Korur Fincancı, soruşturmayı yürüten Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli savcıya 2.5 saat ifade verdi.

Öğle saatlerinde tutuklanma talebiyle sulh ceza mahkemesine sevk edilen Fincancı, tutuklandı.

TIBBİ DEĞERLENDİRME SONRASI SORUŞTURMA

Terör örgütü PKK’ya yakın bir kanal, Zap bölgesinde 17 PKK’lının kimyasal silah kullanılarak öldürüldüğünü iddia etmiş; adli tıp uzmanı Dr. Fincancı, kanalın yayınına katılarak kimyasal silahlarla ilgili tıbbi değerlendirmelerde bulunmuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Fincancı, sosyal medyada dolaşıma giren ve teröristlere ait olduğu iddia edilen görüntüleri izlediğini ve incelediğini belirterek, şunları söylemişti:

“Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Tabii çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki bu yasaklanmış silahların çatışmalarda kullanıldığını da görüyoruz. Böyle bir iddia ortaya çıktığında nasıl araştırma yapılacağının da Minnesota Protokolü’yle ele alınması gerekiyor. Bağımsız heyetlerce bu bölgelerde inceleme yapılması bir zorunluluk.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR