SON DAKİKA

TSK’NIN KOBANİ OPERASYONUNDAN AYRINTILAR

Bu haber 31 Temmuz 2017 - 5:11 'de eklendi.

YPG’ye yakın haber ajansı ANHA’dan aktarılan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri, akşam 21:30 sularında Kobani’den (Ayn el Arab) içeriye girdi.

TSK’nın, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin kontrolünde bulunan Ayn el-Arab’ın batısındaki Bobene ve Sifteke köylerine askeri güç konuşlandırdığı, asker yerleştirdiği iddia edildi.

Söz konusu iddiayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, PYD’li Salih Müslim de iddiayı sosyal medya hesabından paylaştı. PYD lideri Salih Müslim Twitter hesabından haberi şöyle duyurdu:

Yine aynı haber ajansından, bölgeye TSK tarafından mayınlama yapıldığı iddia edildi.

Terör örgütü PKK’ya ait sosyal medya hesapları ve yayın organları, TSK’nın dün akşam 21:30 sıralarında Kobani olarak bilinen Ayn el-Arab’a girdiğini iddia etti.

YPG tarafından yapılan açıklamada ise TSK’nın geri çekilmediği belirtilerek Türk ordusunun geri çekilmemesi durumunda ”işgal girişimine” karşılık verileceği belirtildi.

AFRİN’E EŞANLI BOMBALAMA

Türk ordusu Kobani ile eşanlı olarak, Şehba’nın Minix kasabası ile Simoqa, Til Mediq, Şex İsa, Elqemiye, Eyn Deqne köylerini ve Efrin’in Maranez köyünü havan topu ile bombaladı.

Kürt kaynaklarına göre; Ezaz ile Mari arasında bulunan Kilcibrin köyüne konuşlanan Türk ordusu Şehba’ya bağlı Minix kasabası ile Simoqa,Til Mediq, Şex İsa, Elqemiye, Eyn Deqne köylerine ve Efrin’in Maranez köyüne havan topu ile hücum ediyor.

Öte yandan gazeteci Aylina Kılıç’ın Twitter hesabından yerel kaynaklara dayandırarak yaptığı paylaşımlarda, TSK’nın Kobane’den saat 01.00’ tamamen çekildiğini söyledi.

KOBANİ NERESİDİR?

Kobani, Suriye’nin kuzeyinde Kürt’lerin yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Türkiye sınırında yer alan bu bölge ile Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi arasında Mürşitpınar sınır kapısı bulunuyor.

Türkiye sınırındaki Kobani (Ayn El Arab) stratejik önemde.

Kobani bölgesindeki evler Türkiye sınırından da rahatça görülebiliyor. Kobani kent merkezi Türk tarafından Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin tam karşısına düşüyor. İlçe ile Kobani arasında ise çok kısa bir mesafe bulunuyor.

Parlamentohaber.com | Soruşturma haber!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!