SON DAKİKA

‘TSK, Suriye’ye kara operasyonu için 2 taburu sınıra kaydırdı’

Türkiye gazetesinin haberine göre, TSK son günlerde sıkça konuşulan Afrin ve İdlib bölgesine muhtemel operasyon için Batı’da konuşlu bir tugayın yarısını, Gaziantep’in Islahiye ilçesine sevk etti.

Bu haber 11 Eylül 2017 - 13:18 'de eklendi. 83

Türkiye gazetesinin haberine göre, TSK son günlerde sıkça konuşulan Afrin ve İdlib bölgesine muhtemel operasyon için Batı’da konuşlu bir tugayın yarısını, Gaziantep’in Islahiye ilçesine sevk etti.

Gazete bayramdan hemen önce gerçekleşen naklin zırhlı birliklerden 2 taburu kapsadığını duyurdu.

Gazeteye konuşan askeri kaynaklar, diplomatik görüşmelerin tamamlanmasının 2-3 hafta sürebileceğini söylerken, bölgeye operasyonun ‘kaçınılmaz’ olduğunu ileri sürdü. Gaziantep’te bulunan topçu birliğine katılan zırhlı birliğe ait taburların, muhtemel Suriye operasyonunda beraber hareket edeceği belirtildi.

‘OPERASYONUN TEL RIFAT CİVARINDAN BAŞLAMASI, ARDINDAN AFRİN VE İDLİB’E YÖNELMESİ BEKLENİYOR’

Afrin’deki YPG varlığının hem Türkiye’yi hem de ABD ve Rusya’yı yakından ilgilendirdiğini belirten gazete, muhtemel operasyonun ilk hedefinin ve gerçekleşme bölgesinin Tel Rıfat ve civarından başlayacağını, ardından Afrin ve İdlib’deki bölgelere yönelmesinin beklendiğini de iddia etti.

‘RUSYA’NIN TAVRI ÖNEMLİ’

‘Bölgedeki en etkin aktörün Rusya olduğunu ve Rusya’nın operasyonlara ilişkin tavrının kritik süreci belirleyeceği’ işaret edilen haberde, askeri kaynakların ‘Rusya’nın Afrin’de muhtemel bir operasyona karşı çıkmayacağını ve belki de şartlar altında destek bile olabileceğini’ söylediği yazıldı.

Haberde ABD’nin ise ‘YPG’nin devre dışı bırakılmasına izin vermemek için Afrin ve İdlib’e yönelik operasyona engel olmaya çalışacağı’ öne sürüldü.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın