SON DAKİKA

TSK, Personeline Verilen Giyim Malzemelerini Düzenleyen Yönetmelikte Değişikliğe Gitti

Türk Silahlı Kuvvetleri, personeline verilen giyim malzemelerini düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gitti.

Bu haber 07 Mayıs 2022 - 16:45 'de eklendi.
Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin atandıkları görevlerde kullanmaları için verilen giyim kuşam malzemelerini düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Artık kadın personele, isterse kıyafetine uygun olan renkte başörtüsü verilecek. Kara Kuvvetleri ve Jandarmada görev yapan askerlere de şapka yerine bere dağıtılacak.​​​​​​

YAZLIK KIŞLIK: ŞAPKA YERİNE BERE

Cumhuriyet’in haberine göre subaylığa, astsubaylığa, uzman jandarmalığa ve uzman erbaşlığa ilk atanma ya da yeni statüye atanma tarihi itibarıyla personele verilen tabanca ile giyim kuşam malzemelerinin düzenlendiği yönetmeliğin giyim kuşam malzemelerini düzenleyen bölümde değişiklik yapıldı. Eski yönetmelikte personel üniforması olarak verilen yazlık ve kışlık giyside şapka yer alırken, yeni yönetmeliğe göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı personeli için şapka yerine bere verilecek.

TSK içinde görev yapan kadın personele 2017 yılında yapılan yönetmelik değişikliğiyle istedikleri takdirde “başörtüsü” takabilme hakkı tanınmasının ardından yönetmelikte buna uygun düzenleme de yapıldı. Artık “başörtüsü” de personele verilecek malzemeler listesine eklendi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yönetmelikte “başörtüsü” kullanan kadın personele kıyafete uygun olan renkte bir başörtüsünün verilmesi öngörüldü. Öte yandan yönetmelikte yer alan geçici madde uyarınca uzman erbaşlıktaki hizmet süresinin ilk beş ayını tamamlamış olan uzman erbaşlara bir adet yerli üretim ordu tipi tabanca ve bir kutu mermi verilecek.

Kaynak: Cumhuriyet

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!