SON DAKİKA

‘TSK BİRLİKLERİ M5 OTOYOLU’NDAN ÇEKİLİYOR, RUS BİRLİKLERİ EŞLİK EDİYOR’

İdlib’de, Suriye rejim güçleri M5 Otoyolu’nun kontrolünü tümüyle ele geçirirken, Rus Pravda, kuşatma altında kalan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birliklerinin M5 Otoyolu’ndan çekildiğini, Rus askeri personelinin de bu çekilmeye eşlik ettiğini duyurdu.

Bu haber 18 Şubat 2020 - 14:41 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ahval News’te yer  alan habere göre; Gazeteci Oleg Blohin, haberinde Rus askeri güçlerinin Türkiye birliklerinin çekilmesine eşlik ettiğini iddia ettiği bir görüntü de paylaştı.

Habere göre, Halep’e bağlanan stratejik otoyolun kontrolü tamamen Esad güçlerinin denetimi altına girdi ve kuşatma altında kalan Türkiye özel kuvvetleri Rus güçleri eşliğinde bölgeyi terk etti.

Habere göre, çekilme Türkiye yanlısı cihatçı grupların yenilgisinin ardından gerçekleşti.

Kuşatmanın ortasında kalan TSK güçleri çekilirken, Şam-Halep karayolunda çekilen videoda, konvoyun önünde zırhlı araçlar, TSK güçleri ve Türk zırhlı Kirpi araçları görülüyor.

Başkent Şam’ı Halep’e bağlayan M5 otobanı Suriye’de “uluslararası yol” olarak biliniyor. Suriye’nin bütün büyük kentlerinden geçen yol, ülkenin kontrolünü ele geçirmek için anahtar rolü oynuyor.

Atatürk'ün Katilleri

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yolun denetimini 2012 yılında çeşitli silahlı muhalif grupların ülkenin bazı bölgelerini kontrol altına alması üzerine kaybetmişti.

Savaş öncesinde Suriye’nin ekonomik arterlerinden biri olan M5, ülkenin sanayi merkezlerinden Halep’i de besliyor.

Uzmanlar otoyol aracılığıyla yapılan ticari işlemlerin savaş öncesinde 25 milyon dolarlık günlük hacme sahip olduğunu tahmin ediyor.

Otoyol Suriye’nin doğusu ve kuzeyinden ülkenin geri kalan kesimlerine buğday ve pamuk taşımacılığı için kullanılıyor. Ayrıca Ürdün, Suudi Arabistan, Türkiye ve Arap ülkeleriyle ticaret de bu yol üzerinden yapılıyor.

Kaynak: Ahval News

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!