SON DAKİKA

TRUMP’IN TEHDİT HABERİ YALANLANDI

ABD Başkanı Donald Trump zirvenin ikinci gününe damga vurdu. Alman kaynaklara göre Trump ‘gerekirse NATO’dan çıkarız’ diyerek tehdit etti. Ancak dakikalar sonra Reuters’tan bu açıklamaya ilişkin yalanlama geldi.

Bu haber 12 Temmuz 2018 - 13:20 'de eklendi. Son Güncelleme12 Temmuz 2018 - 13:33
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD-Avrupa Birliği (AB) gerginliği gölgesinde başlayan NATO zirvesinde küçük çaplı bir kriz yaşandı.

Alman kaynaklar, ABD lideri Donald Trump’ın ülkesini uluslararası ittifaktan çıkarma tehdidinde bulunduğunu duyurdu. Ancak Reuters haber ajansı, dakikalar sonra böyle bir tehdidin yaşanmadığını ‘srupadakika’ koduyla geçti. Haberini iki NATO kaynağına dayandıran Reuters, müttefiklerin savunma harcamalarını yükseltmelerini isteyen Trump’ın sert sözler sarfettiğini ancak çekilme tehdidinin söz konusu olmadığını aktardı.

NATO’nun en büyük oyuncusu ABD, diğer üyelerden savunma harcamalarını milli gelirlerinin en az yüzde 2’sine çekmesini istiyor. Trump’ın en çok eleştirdiği ülkelerin başında ise, AB’nin dev ülkesi Almanya geliyor.

“ACİL TOPLANTI”

AFP haber ajansı, bazı NATO ülkelerinin Trump’ın savunma bütçeleri konusundaki bitmeyen ısrarı üzerine acil toplantı düzenlediğini açıkladı. Öte yandan, Reuters’ın haberine göre NATO’dan iki kaynak, ABD Başkanı Donald Trump’ın, savunma harcamalarını az bulduğu müttefiklerine yönelik sert eleştirilerine rağmen, NATO’dan çıkma tehdidinde bulunmadığını söylediler.

Atatürk'ün Katilleri

Trump’ın ittifaktan çekilme yolunda bir tehdit getirip getirmediği sorusuna her iki kaynak da “hayır” yanıtı verdi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!