SON DAKİKA

Trendyol’a Katarlılar Ortak Oldu

Türkiye’nin en büyük online alışveriş platformlarından birisi olan Trendyol, değerlemesini 16,5 milyar dolara yükseltti. Hisselerin büyük çoğunluğu Çinli Alibaba’da olan Trendyol’un yeni ortağı ise Katar oldu.

Bu haber 09 Ağustos 2021 - 21:54 'de eklendi.
Abone ol

Yüzde 86,50’lik hissesi Çinli Alibaba’ya ait olan, Türkiye’nin en büyük online alışveriş platformalrından Trendyol, 1,5 milyar dolarlık yeni yatırım ile değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkardı.

Trendyol, değeri 10 milyar doları geçen şirketler için kullanılan ‘decacorn’ tanımına sahip ilk Türk teknoloji şirketi oldu. Ayrıca Trendyol’a yeni bir ortakta çıktı.

KATAR DA TRENDYOL’A ORTAK OLDU

Yeni yatırım turu, ABD merkezli yatırım fonu General Atlantic ve Japonya merkezli SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşti. Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de yatırım turuna katıldı.

Sözcü’nün haberine göre, Trendyol’un mevcut yatırımcısı Alibaba da bu sene başında şirkete 350 milyon dolar ek yatırım yapmıştı. SoftBank Investment Advisers, bölgenin önemli yatırımcılarından ADQ ve Princeville Capital bu yatırım turuyla beraber Türkiye’deki ilk yatırımlarını gerçekleştirdiler.

Trendyol Nisan 2021’de gerçekleştirdiği sermaye artışı ile mevcut ortağı Alibaba’dan 350 milyon dolar yatırım almış ve şirket değerlemesi 9,4 milyar dolara yükselmişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yüzde 86,50’lik hissesi Çinli e-ticaret ve bilişim devi Alibaba’ya ait olan Trendyol, 2018 yılında Alibaba ortak olduğunda yaklaşık 1 milyar dolar değerlemeye sahipti. 3 yılda şirket değerini katladı.

Borsa İstanbul’daki en değerli şirket olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş.’nin değeri 8 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN