Trabzon Şehir Hastanesi’nin Maliyeti Dört Kat Arttı

2020’de ihalesi yapılan Trabzon Şehir Hastanesi inşaatı, artan maliyetler sonucu Kalyon İnşaat tarafından sözleşmenin feshedilmesi nedeniyle yarım kalmıştı. Yapılan ikinci ihalede maliyet dörde katlandı.

Trabzon Şehir Hastanesi’nin Maliyeti Dört Kat Arttı
Yayınlama: 05.12.2022
Düzenleme: 05.12.2022 14:47
3
A+
A-

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım 2021’de katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada Türkiye’nin ‘yeni ekonomi modeline’ geçtiğini ilan etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni ekonomi modeliyle, yüksek faiz vererek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz” dedi. Ancak uygulanan program ile ekonomide tüm dengeler alt üst oldu.

Enflasyon canavarı günden güne büyürken, iş dünyası da artan maliyetler nedeniyle zorlu bir sürece girdi. Bu durum kamunun projelendirdiği ve ihale ettiği işleri de olumsuz etkiledi.

Birçok inşaat yarım kaldı, müteahhitler havlu attı, devlet de yeniden ihaleye çıkmak durumunda kaldı. Ancak yeni ihalelerde verilen teklifler uygulanan modelin millete faturasının nasıl ürkütücü bir hal aldığını da ortaya koydu. Bunun son örneği Trabzon Şehir Hastanesi projesinde yaşandı.

Trabzon’un Akyazı mevkiinde 2020 yılında deniz dolgusu üzerinde inşaatına başlanan şehir hastanesi inşaatı için yeniden ihaleye çıkıldı.

900 yatak kapasiteli Trabzon Şehir Hastanesi’nin ilk ihalesi 22 Eylül 2020’de 1 milyar 99 milyon liraya özel olarak davet edilen Kalyon İnşaat’a verilmişti.

FESİH HAKKI TANINDI

Sözleşmeye göre hastanenin 28 Ocak 2023’te tamamlanması gerekiyordu.

15 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tasfiye düzenlemesiyle, inşaat ilerleme oranı ilk sözleşme bedelinin yüzde 15’ine kadar olan inşaatlar, yüklenicinin başvurusu üzerine feshedilip tasfiye edilebiliyordu.

DÖRDE KATLANDI

Emtia fiyatlarındaki yükseliş, artan işçilik maliyetleri üzerine Trabzon Şehir Hastanesi projesi içinden çıkılmaz bir hal alınca Kalyon, inşaatı mart ayında durdurdu ve projeden çekildi.

Trabzon Şehir Hastanesi için yapılan ikinci ihale geçtiğimiz kasım ayının sonunda yapıldı ve maliyet

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü bu defa projenin yaklaşık maliyetini 4 milyar 227 milyon lira olarak belirledi, verilebilecek en düşük teklif ise 3 milyar 340 milyon liraydı.

24 – 30 Kasım 2022 tarihleri arasında firmalar tekliflerini yaptı. En düşük teklifi 3 milyar 873 milyon lira ile YDA İnşaat verdi. İkinci en iyi teklif ise 3 milyar 894 milyon lira ile Ahes ile Shem Ortaklığı’ndan geldi. Gürbağ 4 milyar 100 milyon, Rec 4 milyar 270 milyon, Özyazıcı – Özülke ortaklığı ise 4 milyar 490 milyon lira teklif etti. İhale Komisyonu’nun ilerleyen yakında zamanda teklifleri değerlendirip sonucu açıklaması bekleniyor.

DAVA AÇILMIŞTI

Deniz dolgusu üzerine yapılan şehir hastanesi, inşa edileceği bölge bakımında tartışma konusu olmuş, Şehir Plancılar Odası Trabzon Şube Başkanlığı yürütmenin durdurulması için dava açmıştı.

 KAYNAK: SÖZCÜ

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı