SON DAKİKA

Topkapı Sarayı’nın Derinliklerinde Önemli Keşif!

Topkapı Sarayı’nda çok önemli bir arkeolojik bulguya rastlandı yapılan yeraltı araştırmasında özel haberi…Roma dönemine ait 3 bölümden oluşan galeriyi ilk defa kameraman Ahmet Akpolat ve Mehmet Bulut görüntüledi…

Bu haber 08 Nisan 2021 - 1:22 'de eklendi.
Abone ol

CNN Türk’ten Nihat Uludağ’ın özel haberine göre Topkapı Sarayı’nda çok önemli bir arkeolojik bulguya rastlandı 

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Topkapı Sarayı’nda bir süredir titizlikle yürüttüğü yeraltı araştırmalarında önemli bir bulguya rastladı. Saray’ın I. avlusunda Roma dönemine ait olduğu düşünülen bir galeri tespit edildi.

Üç bölümden oluşan galerinin, yağmur sularını biriktirmek için toprak altına yapılan sarnıç olduğu tahmin ediliyor. 

Bin yıl boyunca Doğu Roma’ya başkentlik yapan İstanbul’un akropolü Topkapı Sarayı ve çevresi, yeraltı buluntu ve kalıntılarıyla da paha biçilmez bir kültür mirası.

 Tarihî kaynaklara göre Topkapı Sarayı ve çevresi, Roma dönemine ait manastır, kilise, sarnıç ve benzeri birçok esere ev sahipliği yapıyor. Milli Saraylar İdaresi, bilim ve koruma kurulu kararları çerçevesinde Topkapı Sarayı’nın alt bahçelerinde yürüttüğü yeraltı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait olduğu düşünülen arkeolojik bir kalıntıya ulaştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Saray’ın ziyaret alanını genişletme projesi kapsamında rastlanılan kalıntının, su deposu olarak kullanılan sarnıç olduğu düşünülüyor. Söz konusu arkeolojik kalıntıya ilişkin inceleme ve araştırma çalışmaları devam ediyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!