TOKİ’nin Reklam Harcamaları AKP Referanslı Şirketlere Gitti

Halkın konut ihtiyacı için kurulsa da 4 milyar TL’nin üzerinde para harcadığı millet bahçeleri ile gündeme gelen TOKİ’nin reklam harcamaları da belli oldu. İdarenin, Aralık 2017-Mart 2022 döneminde reklam ve tanıtım için AKP referanslı şirketlere toplam 36,4 milyon TL harcadığı ortaya çıktı.

TOKİ’nin Reklam Harcamaları AKP Referanslı  Şirketlere Gitti
Yayınlama: 31.10.2022
Düzenleme: 31.10.2022 15:13
29
A+
A-

Dar gelirlilere ucuz konut sağlamak amacıyla kurulan ancak millet bahçeleri başta olmak üzere fahiş harcamaları nedeniyle tartışılan TOKİ, reklam ve tanıtım için kesenin ağzını açtı. TOKİ’nin Aralık 2017 ile Mart 2022 arasındaki dönemde reklam ve tanıtım harcaması toplamı 36,4 milyon TL olarak hesaplandı. TOKİ’nin reklam panoları giydirme, TV tanıtımları ve gazete ilanlarını da içeren reklam ve tanıtım harcamaları dudak uçuklattı. BirGün, Aralık 2017 itibarıyla TOKİ’nin reklam ve tanıtım için harcadığı toplam paranın detaylarına ulaştı.

 AKP REFERANSLI ŞİRKET

Aralık 2017 ve Mart 2022 arasındaki dönemde TOKİ tarafından reklam ve tanıtıma yönelik toplam beş ihale sonuçlandırıldı. Sözleşme bedelleri toplamı 36,4 milyon TL olan ihalelerden en maliyetlisi ise referansları arasında AKP’yi gösteren TAB Tanıtım Organizasyon Dijital Reklam Güvenlik Sistemleri İnşaat Sanayi Limited Şirketi’ne gitti. Şirket ile TOKİ arasında tanıtım ihalesi kapsamında 13 Ocak 2022 tarihinde 8,4 milyon TL’lik sözleşme imzalandı.

TOKİ’nin reklam ve tanıtım ihalesi verdiği diğer şirketler ve ihalelerin sözleşme bedelleri ise şöyle sıralandı:

PARA BAHÇEYE GÖMÜLÜYOR

Reklam için on milyonlarca lira harcayan TOKİ, millet bahçesi inşaatlarına da para döküyor. 2022’nin Ocak-Temmuz döneminde millet bahçeleri için 4 milyar TL’nin üzerinde para harcayan TOKİ’nin inşa ettirdiği yüksek maliyetli millet bahçelerinden bazıları şöyle sıralanıyor:

KAYNAK: BİRGÜN

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı