SON DAKİKA

TOKİ Kuralarında Evler Dar Gelirli Vatandaşlarımıza Değil, Suriyelilere Gitti

TOKİ, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlara konut satışı yapılmadığını açıkladı. Ancak sosyal konut projesi kapsamında çekilen kuralardan bir çoğu Suriye ve diğer ülke kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına çıktı.

Bu haber 14 Aralık 2022 - 13:34 'de eklendi.
Abone ol

TOKİ kuralarının çoğu Suriye ve diğer ülke kökenli T.C. vatandaşlarına çıktı. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün soru önergesini yanıtlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Sonradan T.C. vatandaşı olan konut-işyeri alıcılarıyla ilgili TOKİ’de bilgi bulunmamaktadır” dedi.

Öztürk, “Suriyelilerin yoğun olduğu illerimizde çekilen TOKİ kuraları dar gelirli vatandaşlarımıza değil, Suriyelilere gitti” dedi ve listeyi paylaştı.

Öztürk SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “İktidar, bir seçim yatırımı olarak dar gelirli vatandaşlarımıza TOKİ’den ev müjdesi verdi. Ancak, başta Gaziantep gibi sonradan vatandaşlık verilen Suriyelilerin yoğun olduğu illerimizde çekilen TOKİ kuralarında evler dar gelirli vatandaşlarımıza değil, Suriyelilere gitti” dedi ve şunları söyledi:

“TOKİ bunun farkında bile değil; isim isim inceleme yapmamışlar. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Aralık ayı itibarıyla 125 bin 563’ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108’i çocuk olmak üzere 221 bin 671 Suriyelinin, Türk vatandaşlığını kazandığını açıkladı. Bu demektir ki, en az 125 bin Suriyeli seçmen oy kullanacaktır. İktidar sosyal konut projesinde bile oy devşirme hesabı yapıp, kendi vatandaşının ev sahibi olma hakkını gasp ediyor.”

KAYNAK: SÖZCÜ

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR