SON DAKİKA

TMO, SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEN FİRMAYA 44 MİLYON LİRA ÖDEMİŞ

CHP’li vekil Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakanı Pakdemirli, Haymana’da aldığı depo yapım işini tamamlayamadan sözleşmesi feshedilen firmaya ödenen 44 milyon 295 bin TL tutarındaki hak edişle ilgili oluşan kamu zararının tahsili için hukuki süreç başlatıldığını açıkladı.

Bu haber 23 Temmuz 2020 - 0:25 'de eklendi. Son Güncelleme23 Temmuz 2020 - 02:20
Abone ol

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, son 5 yılda, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yaptırılan depo sayısı ile bu depoların illere ve kapasitelerine göre dağılımını, Haymana’da, 30 bin ton kapasiteli hububat depo yapım ihalesini alan firmanın işi tamamlayıp tamamlamadığını, bu firmanın, yaşadığı ekonomik zorluklar karşısında işin tasfiyesini isteyip istemediğini,  bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığından istenen görüşe karşılık verilen cevabı ve 44 milyon liralık hak ediş düzenlenen firma işi bitirmediyse bu konuda geri ödeme yapılıp yapılmadığını sordu.

3 İLDE 4 DEPO YAPILDI 

Gürer’in önergesini yanıtlayan Pakdemirli, TMO tarafından son 5 yılda 120 bin ton kapasiteli hububat depoları yapım işi çerçevesinde Eskişehir/Kaymaz’da 30.000 ton, Eskişehir/Sivrihisar’da 20.000 ton, Yozgat/Merkez’de 40.000 ton, Ankara/Haymana’da 30.000 ton olmak üzere toplamda 120 bin ton kapasiteli hububat deposu yaptırıldığını açıkladı. 

HAYMANA’DAKİ DEPO İŞİNİ ALAN FİRMA, İŞİ TAMAMLAYAMADI

Kaymaz, Sivrihisar ve Yozgat’taki depoların kısmi geçici kabullerinin yapılarak hizmete alındığını bildiren Bakan Pakdemirli, Ankara/Haymana’da 30.000 tonluk depo yerinin ise yüklenici tarafından tamamlanamadığını belirtti. 

SÖZLEŞME FESHEDİLDİ

Söz konusu iş için yüklenicinin cezalı çalışma süresi dâhil olmak üzere sözleşme süresince sonlandırılmaya ilişkin herhangi bir talebi olmadığını ifade eden Pakdemirli, bu firmanın işin tasfiyesi için talepte bulunduğunu kaydetti. 

Yüklenicinin talebinin Hazine ve Maliye Bakanlığına iletildiğini, ilgili Bakanlıktan olumsuz görüş alınmasının ardından geçtiğimiz yıl Haziran ayında işe ait sözleşmenin TMO tarafından feshedilerek genel hükümlere göre tasfiye yapıldığını anlatan Bakan Pakdemirli, verdiği yanıtta şöyle dedi:

“Haymana 30.000 ton depo yapım işine ait kalan eksikliklerin tamamlanması amacıyla 30.09.2019 tarihinde yeniden ihale yapılarak 23.10.2019 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Depo yapım işinin 28.05.2020 tarihinde tamamlanmasıyla geçici kabul işlemlerine başlanmıştır.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İŞİ TAMAMLAYAMAYAN FİRMAYA 44 MİLYON LİRA HAK EDİŞ BEDELİ ÖDENMİŞ 

Pakdemirli, 44 milyon 295 bin lira tutarın yüklenicinin 120 bin ton kapasiteli hububat depoları yapım işi kapsamında sözleşmenin feshine kadar yapmış olduğu imalatlar karşılığı aldığı hak ediş bedeli olduğuna dikkat çekerek, oluşan kurum zararı konusunda yükleniciden gerekli tahsilin yapılabilmesi için hukuki sürecin başlatıldığını açıkladı. Gürer, “Kamu kaynakları bu kadar çarçur edilmesi anlaşılır bir durum değil, bu başıboşluk başlı başına incelenmesi gereken bir durumdur” dedi.

VERİMLİ OLMAYAN TAŞINMAZLAR SATILIYOR 

TMO’ya ait kullanım dışı kalan depo ve bina bulunmadığını ifade eden Bakan Pakdemirli, verimli kullanılamayan veya verimli kullanım imkânı bulunmayan taşınmazların, değeri karşılığında satılarak, kiraya verilerek veya taşınmaza ihtiyacı olan diğer kamu kurum ve kuruluşlarına devredilerek değerlendirildiğini de sözlerine ekledi. Gürer, “TMO’nun işlevinin daraltılarak özelliğinin yok edilmesi, çiftçinin kara gün dostunu eski günlerinden çok uzağa taşımıştır” diye konuştu.

GÜRER DEPO TEZATINA DİKKAT ÇEKTİ 

Gürer, bazı illerdeki depoların satışa çıkarılırken veya kiraya verilirken, bazı illerde birden fazla depo yapılıyor olmasındaki  hangi talep ve kriterler esas alındığı kamuoyunca bilinmesinin gereğine  dikkat çekti. Gürer, “Ülkemizde çiftçinin kara gün dostu olarak bilinen ancak AKP’nin 18 yıllık iktidarında piyasa belirleyen değil izleyen bir noktaya taşınan TMO’da yapılan ödemelerin çiftçiye değil de müteahhide gitmesi kurumun bugün geldiği noktanın göstergesidir” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!