Thodex’in Kurucusu Faruk Fatih Özer Yakalandı!

Arnavutluk polisi, kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’un Vlora kentinde yakalandığını açıkladı.

Thodex’in Kurucusu Faruk Fatih Özer Yakalandı!
Yayınlama: 30.08.2022
1
A+
A-

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Thodex’in kırmızı bültenle aranan kurucusu firari Fatih Özer, Arnavutluk’ta yakalandı, Emniyet tarafından Türkiye’ye iade işlemlerine başlandı” ifadeleri kullanıldı.

İHA’nın haberine göre; Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlar ile teyit edildiğin iletti.

Emniyet Genel Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığınca Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi işlemlerine başlandı.”

Türkiye’nin ‘en büyük üçüncü kripto para borsası’ olarak bilinen Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer, siteyi kapatıp 20 Nisan 2021’de yurt dışına kaçmıştı. Yaklaşık 400 bin yatırımcının, 2 ila 10 milyar dolar arasında olduğu belirtilen parası dolandırılmıştı.

Thodex isimli kripto para platformunda yaşanan vurgun akıllara durgunluk vermişti. 21 Nisan 2021’de yapılan sistemde beş günlük kapama açıklamasının ardından şirketin sahibi olan Faruk Fatih Özer’in de içinde bulunduğu yöneticilerin sosyal medya hesaplarını kapatması üzerine bazı kullanıcılar vurgun yapıldığı şüphesiyle Thodex hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunda bulunmayan çok sayıda kişi de şikayetlerini şikayet siteleri üzerinden duyurmuştu. Şirket iddiaları yalanlasa da kısa süre sonra gerçek açığa çıkmış, dev vurgun ifşa olmuştu.

23 Nisan 2021’de Arnavutluk’a kaçtığı tespit edilen şirketin sahibi Özer için Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılmıştı. Arnavutluk’ta kaldığı otele yapılan baskın sonucunda Özer’in otelden ayrıldığı tespit edilmişti. 

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı