SON DAKİKA

THK Kayyumu, Atatürk’ün Mirası Olan Taşınmazları Satışa Çıkardı

Türkiye’deki kontrol altına alınamayan orman yangınları sonrasında gündeme gelen Türk Hava Kurumu, Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan taşınmazları satıyor. Son günlerde THK, elindeki yangın söndürme uçaklarını çürümeye terk ederek kullanmamasıyla tepki çekiyor.

Bu haber 04 Ağustos 2021 - 19:11 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kayyum heyeti tarafından yönetilen Türk Hava Kurumu, Türkiye’deki kontrol altına alınamayan orman yangınları sonrasında yeniden gündemde. Göreve başladıktan sonra 14 yangın söndürme uçağını satışa çıkaran THK kayyumu Cenap Aşçı, şimdi de kurumun birçok ildeki taşınmazlarını satışa çıkardı. CHP Milletvekili Gürsel Tekin, Atatürk’ün mirasının talan edilmek istendiğini söyledi.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, THK kayyumu Cenap Aşçı, şimdi de kurumun Muğla, Bodrum, İzmir başta olmak üzere Türkiye genelindeki 43 taşınmazını satıyor. Taşınmazlar için 18 Ağustos 2021’de açık arttırma yapılacak. Satılacak gayrimenkuller arasında arsa, iş hanı, dükkan ve devremülkler de bulunuyor.

“ATATÜRK’ÜN MİRASI İÇİ BOŞALTILARAK ÖZELLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Bu varlıkların milyonlarca liralık kira geliri var. Türkiye’nin dört bir yanı yanarken THK kayyumu kurumun mallarını satıyor” dedi ve şunları söyledi:

“Atatürk’ün bizlere mirası bugün içi boşaltılarak özelleştirilmek isteniyor. THK’nın kayyum eliyle tasfiyesine son verilmeli, satış için yapılacak tüm ihaleler iptal edilmeli. Kurumun bütün mal varlıklarına göz dikmişler. Bakan Pakdemirli THK’nın uçaklarının eski ve kullanılamaz olduğunu söyledi ama bu uçaklar TEKNOFEST’te yangın söndürme tatbikatı yaptı. Saatte 200 km. hızla 5.5 ton suyu işaretlenen alana bıraktı. Yunanistan’da çıkan yangına müdahale için kullanılamaz dediği uçaklarla yardım göndermeyi teklif etti. Amaç belli birilerine para kazandırmak. THK’nın bakımı yapılmış uçuşa hazır 5 uçağı ihaleye sokulmuyor. En pahalı teklifi sunan firmaya veriliyor. Üç Rus uçağına günlük 1.3 milyon lira, 153 gün için toplam 203 milyon lira ödüyor. Ateş kuşlarını ise hangarda çürütüyorlar. THK itibarsızlaştırılmaya, mallarını da haraç mezat satmaya çalışıyorlar.”

Atatürk'ün Katilleri

ATATÜRK BAĞIŞLADI

Türk Hava Kurumu’nun yurt çapında 1.300 gayrimenkulü bulunuyor. Bunlar arasında en kıymetlisi Atatürk tarafından THK’ya bağışlanan ve “Tayyare Apartmanları” olarak bilinen Laleli’deki otel… Otelin bugünkü değeri, 500 milyon dolar olarak hesaplanmıştı. Otel yolsuzluktan tutuklanan eski başkan Osman Yıldırım döneminde Keskinoğlu Holding’e yıllık 3.25 milyon dolara kiralanmıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!