The Economist’ten Dikkat Çeken Gıda Krizi Kapağı!

The Economist dergisi kapağında gıda krizine gönderme yapılarak üzerinde kuru kafa simgeleri olan buğday başaklarına yer verildi.

The Economist’ten Dikkat Çeken Gıda Krizi Kapağı!
Yayınlama: 21.05.2022
360
A+
A-

Ukrayna-Rusya savaşı sonrası beklenen gıda krizi üzerine Tarım analiz firması Gro Intelligence CEO’su Sara Menker dünyanın 10 haftalık tüketime yetecek kadar buğday stokunun kaldığını söyledi. The Economis’te yer alan buğday başaklarının kuru kafa simgesi üzerinden temsil edilmesi ise dikkat çekti.

KÜRESEL GIDA KRİZİ YAŞANABİLİR

Kapak fotoğrafları ile gelecekte olacak olayları tahmin eden dergi, yayınladığı kapakta gıda krizine dikkat çekerek buğday başaklarını kuru kafa olarak resmetti. The Economist dergisi dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla bir kez daha gündem oldu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterresi Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaşın tarım ürünlerinin fiyatlarının artmasına yol açtığını hatırlattı. Guterresi, savaşın ve fiyatlardaki artışın devam etmesi halinde küresel gıda krizi yaşanabileceğini söyledi.

Paylaşımın altına, “Savaş, kırılgan bir dünyayı kitlesel açlığa doğru itiyor. Bunu düzeltmek herkesin işi” notunu düşen The Economist, Ukrayna- Rusya arasında yaşanan savaşla beraber dünyayı bekleyen gıda krizine dikkat çekti.

10 HAFTA YETECEK KADAR BUĞDAY KALDI

Tarım analiz firması Gro Intelligence’a göre rezervlerde dünya tüketimine 10 hafta yetecek kadar buğday kaldı. Bu rakamın 2008 finansal krizinden bu yana görülen en düşük seviye olduğu belirtiliyor. Bu seviyenin tahmin edilenden daha kötü olduğu değerlendiriliyor. Devletler küresel buğday stoklarının yıllık tüketimin yüzde 33’üne denk geldiğini savunurken Perşembe günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde gıda güvenliği üzerine yapılan toplantıda konuşan Gro Intelligence CEO’su Sara Menker bu oranın aslında yüzde 20’ye yakın olduğunu söyledi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı