TEZCAN GALVANİZ’DE ÜRETİM DURDU! İŞÇİLER ÇIKARILIYOR

Kartepe Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan ve yaklaşık 400 işçinin çalıştığı Tezcan Galvaniz’de 100 işçi, 3 aylığına ücretli izne çıkarıldı.

TEZCAN GALVANİZ’DE ÜRETİM DURDU! İŞÇİLER ÇIKARILIYOR
Yayınlama: 19.02.2019
Düzenleme: 20.02.2019 18:41
23
A+
A-
Fabrikanın asit, hadde, galvaniz ve boya bölümleri faaliyetlerini sürdürürken diğer bölümlerde ise üretim 3 aylığına durdu. Ortalama 3 bin lira maaş alan işçiler, işsizlik fonuyla ücret alması sebebiyle ciddi bir maddi kayıp yaşayacak.

‘ZARAR GÖRECEĞİZ’

Ücretli izne çıkarılan bir işçi,  Bizden kesilen paralarla işsizlik fonundan ödeme yapılacak. Aldığımız maaşın yüzde elli gibi bir rakamını alacak ve ciddi zarar göreceğiz. Bizden kesilen paralarla işsizlik fonundan ödeme yapılacak” şeklinde konuştu.


İZİN SONRASI GERİ ALINACAKLARI MEÇHUL

Ekonomik krizden daha az zarar görmeyi hedefleyen fabrika yönetimi, 99 işçisini ücretli izne çıkarttı. Ücretli izinde sadece işsizlik fonundan faydalanacak olan işçiler, fabrika yönetiminden de destek istiyor. Üç aylık izinden sonra işsiz kalacaklarından endişe eden bir işçi, “Bu izin döneminden sonra işe tekrar alınmayacağımızı, işten çıkartılacağımızı düşünüyorum. Bir süredir böyle bir şey yaşanacağını bekliyorduk ama Cuma akşamı bir bildiriyle haberimiz oldu. Pazartesi de izne çıkarıldık” dedi.

“HER KOŞULDA MAĞDURUZ”

“Üç aylık izinden sonra işten çıkartılacağımızı düşünüyorum” diyen işçi, “Bizim çalıştığımız dönem kesilen paralarla ödenek alacağız. Hiç kimsenin katkısı yok. Eğer işten çıkarılırsak izin döneminde aldığımız ödenek yüzünden sonrasında alacağımız işsizlik maaşı da az olacak. Bu da bizim için dezavantaj. Her koşulda mağdur edileceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı