SON DAKİKA

‘TEŞKİLAT-I MAHSUSA’ OKURLARLA BULUŞTU

Yazarımız Ekrem Hayri Peker’in yeni kitabı ”Teşkilat-ı Mahsusa’ Gece Kitaplığı Yayınları’ndan çıktı.

Bu haber 21 Temmuz 2020 - 22:16 'de eklendi.
Abone ol

Teşkilat-ı Mahsusa nasıl doğdu? Birinci Dünya Savaşı’ndaki faaliyetleri nelerdir? İstiklal Harbinin başlangıçtaki faaliyetleri nelerdir? Bu ve daha pek çok sorunun cevapları bu kitapta yanıtlanıyor. Yazarımız Ekrem Hayri Peker’in yeni kitabı Teşkilat-ı Mahsusa Gece Kitaplığı Yayınları’ndan çıktı.

KİTAP HAKKINDA

Teşkilat-ı Mahsusa’yı en iyi anlatan başlığın “Yeni Bir Cihan İmparatorluğu Kurma Mücadelesi” olduğunu düşünüyorum. İmparatorluğu son döneminde yöneten İttihat ve Terakki Cemiyeti Osmanlı İmparatorluğu’nun mevcut sınırlar içinde yaşatılamayacağını gördüler ve büyütmeye karar verdiler. Libya’da yaptıkları onlara bu cesareti vermişti.

Amaçlanan, İran ve Gürcistan dâhil olmak üzere Kırım, Kafkasya, Ural ve Türkistan’daki Türkleri bir Konfederasyon altında toplamaktı. Bu konuda en büyük engeli müttefikleri Almanlar çıkardı.

Rusya’nın çöküşü, savaş dışı kalması İttihatçıların ve Teşkilat-ı Mahsusa’nın en büyük başarısıdır. İçinde dedemin de olduğu Kafkas İslam Ordusu Bakü’yü İngiliz ve Ermenilerden kurtardığında Nuri Paşa, abisi Enver Paşa’ya şu telgrafı çeker: “Buradaki neft (petrol) Osmanlını tüm borçlarını öder.”

Teşkilat-ı Mahsusa’yı en iyi anlatan ifadenin YENİ BİR CİHAN İMPARATORLUĞU KURMAK cümlesi olduğunu düşünüyorum.

“Onlar yıkılmakta olan imparatorluğu sadece yaşatmayı değil, Fas’tan, Çin sınırına; Kıbrıs’tan Kırım’a, hatta Volga boyun kadar büyütmeyi amaçladılar”.

Onlar Yaşarken Efsaneydiler

“Eğer Jön Türklerin arasından seçilmiş, sayıca az, fakat mücadelelerinden vazgeçebilmeleri için ancak hayat sahnesinden çekilmeleri şart olan bu adamların mukavemeti de kırılacak olursa, rahatça söylenebilir ki; dünya üzerinde bundan sonra büyük çapta bir Türk İmparatorluğu’nun kurulması imkânı kalmayacaktır. Çünkü bu kuşakla beraber Türklerin Asya ve Afrika’da daimi bir hâkimiyet kurmaları iddiaları da son bulacaktır”.

Sir Thomas Edward Lawrence

Zeki Velidi Togan, hatıralarında 1908 yılında (Meşrutiyet öncesi) Şüray-ı Ümmet gazetesinin Tataristan’a, Başkurdistan’a geldiğini yazar. Jön Türkler’in, çarlık Rusya’sındaki Türklerin ve Müslümanların umudu olduğunu belirtir.

Yazar Hakkında:

Kimya mühendisi, araştırmacı yazar, STK yöneticisi. 2 Ekim 1954 tarihinde Bursa / Mustafa Kemal Paşa’da doğdu. Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi. TUBİTAK veri tabanına kayıtlı, “Teknoloji tabanlı Başlangıç Firmalarına Özel İş Geliştirme” mentörü, C Grubu iş Güvenliği uzmanı olarak Nano kimyasalların tekstil materyallerine uygulamalar konusunda üniversitelerde konferanslar verdi. İngiltere ve Pakistan’daki üniversitelerin düzenlendiği sempozyumlara çağrıldı. Gönderdiği bildiriler kabul edildi.Halen Bursa’da ikamet ediyor ve Tekstil Araştırmaları Derneği başkanlığını yürütüyor. Evli ve iki çocuk babasıdır. İyi derecede Özbekçe, orta derecede Rusça, biraz İngilizce biliyor.

Eserleri:

Teşkilat-ı Mahsusa’dan Hacı Sami Bey, Yeşim Taşı Ön Türkler ve Türk Tarihinden Kesitler, Kafkasya’dan Anadolu’ya Zekeriya Efendi, Özbek Mektupları

Yayınlanmış kitaplara internet üzerinden veya kitapçılardan ulaşabilir.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!