SON DAKİKA

TDK’DAN ‘BAŞBUĞ’ TANIMI: ‘DEVLETE KARŞI AYAKLANANLARIN BAŞI’

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) sitesinde Başbuğ kelimesi”Devlete karşı ayaklananların başı” şeklinde tanımlandı. İyi Partili Yasin Öztürk, “Türk Dil Kurumu’nun kurucusu olan Başbuğ Atatürk’ün de, Ülkücü Hareket’in lideri Alparslan Türkeş’in de kemiklerini sızlattınız. Haddinizi bilin” dedi.

Bu haber 23 Kasım 2018 - 14:45 'de eklendi.

“Eski Türklerde baş, başkan, komutan” anlamına gelen Başbuğ kelimesi TDK’nın internet sitesindeki büyük sözlükte şöyle tanımlandı: “Osmanlı Devleti’nde savaş zamanı başka birliklerden ayrılıp bir araya getirilerek oluşturulan birliğin veya milis güçlerinin komutanı” ve “Devlete karşı ayaklananların başı.”

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, TBMM’de konuyu gündeme getirdi. Öztürk, “Türkiye Cumhuriyeti’nde gelmiş geçmiş 2 tane Başbuğ vardır. Birincisi Cumhuriyetimizin kurucusu Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk, diğeri ise Türk dünyasının lideri Başbuğ Alparslan Türkeş. Hangisine bu tanımı yakıştırmaya kalktınız. Türk Dil Kurumu’nun kurucusu olan Başbuğ Atatürk’ün de, Ülkücü Hareket’in lideri Alparslan Türkeş’in de kemiklerini sızlattınız. Haddinizi bilin!” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!